Qualcomm Snapdragon 855 Özellikleri (5G'li Akıllı Telefonlar Geliyor)

Qualcomm Snapdragon 855 işlemci, Hawaii’de düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. 2019 akıllı telefonlara güç verecek olan yeni Qualcomm Snapdragon 855 özellikleri açıklanırken 5G teknolojisine de değinildi.

Qualcomm, Hawaii’de gerçekleştirdiği Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde beklendiği üzere yeni mobil platformu Snapdragon 855’i tanıttı. Qualcomm’un mobil telefonlar için tasarladığı yeni amiral gemisi işlemcisi 855, Apple’ın A12 Bionic, Huawei’nin Kirin 980 işlemcisi gibi 7nm üretim sürecinden geçmiş. Bu da yonga başı daha fazla transistör ve daha hızlı performans demek. Bu noktada Qualcomm’un transistör boyutları değişikliğini en son 2016 yılında yaptığını (14nm Snapdragon 821’den 10nm 835’e geçilmişti) hatırlatalım.

Daha iyi ve hızlı görüntü işleme, 4K HDR video çekimi, gerçek zamanlı ses çevirisi, yapay zekayı da (4. nesil yapay zeka ünitesi ile geçtiğimiz yılın yapay zeka performansını 3 kata kadar artıracağı belirtildi) içine alan birçok performans iyileştirmesi yapılan işlemcide yeni X50 modem kullanılıyor. 2019’un üst seviye akıllı telefonlarında 5G bağlantı hızını deneyimleyebileceğimiz anlamına geliyor. Son olarak 3D sonic sensörden de bahsetmek gerekir. OnePlus 6T ve Huawei P20 Pro modelinde gördüğümüz ekran altına yerleştirilen parmak izi sensörü artık ekran koruyuculu ekranlarda da sorunsuz çalışacak.

5G desteğine sahip ilk akıllı telefonlar, Verizon ve AT&T tarafından bu hafta tanıtılacak. Hem 5G’nin sağladığı avantajları hem de Qualcomm’un yeni işlemcisinin performansını göreceğiz.