Quora.com'da 100 Milyon Kişinin Bilgileri Hacklendi!

Quora.com sunucularına yakın zamanda hackerlar tarafından saldırıda bulunuldu ve saldırıdan 100 milyon kişinin etkilendiği belirtiliyor. Quora.com'un blogunda paylaştığı açıklamasında "Yakın zamanda, bazı kullanıcı verilerinin, sistemlerimizden birine yapılan kötü amaçlı yetkisiz erişimin sonucu olarak ele geçirildiğini keşfettik. Durumu daha detaylı araştırmak ve gelecekte bu tür olayları önlemek için uygun adımları atmak için hızla çalışıyoruz." sözlerine yer verildi.

Açıklamanın devamında yaklaşık olarak 100 milyon Quora kullanıcısı için, aşağıdaki bilgilerin ele geçirilmiş olabildiğini söyleniyor;

  • "Hesap bilgileri, örneğin isim, e-posta adresi, şifreli (hashed) şifre, kullanıcılar tarafından yetkilendirildiği zaman bağlı ağlardan alınan veriler."
  • "Genel içerik ve eylemler, örneğin sorular, cevaplar, yorumlar"
  • "Herkese açık olmayan içerik ve eylemler, örneğin cevaplama istekleri, indirimleri, doğrudan mesajlar (Quora kullanıcılarının düşük bir yüzdesinin bu tür mesajları aldığını veya attığını unutmayın.)"

​​Quora.com "Aynı parolayı birden fazla hizmette yeniden kullanmamak en iyi uygulamadır ve bizde de bunu yapıyorsanız parolalarınızı değiştirmenizi öneririz." diyerek ekledi.

Son olarak açıklamanın sonunda  "Verilerinizi koruma sorumluluğumuzu yerine getiremedikKullanıcı güvenini korumak ve bunun bir daha olmayacağından emin olmak için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Durumu düzeltmek için çok sıkı çalışmaya devam ediyoruz ve zamanla güveninize layık olduğumuzu kanıtlamayı umuyoruz." sözlerine yer verildi.

Quora.com Nedir?

Kısaca Quora.com, 2009 yılında kurulmuş ve ABD’de yaygın olarak kullanılan ancak Türkiye’de henüz çok fazla kullanıcısı olmayan bir soru cevap platformudur.

Sizler 100 milyon kullancının verilerinin çalınması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!