Rekabet Kurumu Google'a Soruşturma Başlattığını Açıkladı

google rekabet kurumu

Rekabet Kurulu bugün yaptığı açıklamayla en büyük teknoloji şirketlerinden bir tanesini incelemeye aldığını açıkladı. Kurum, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Şirketlerin mal ve hizmetlerini daha fazla müşteriye ulaştırmak için girdikleri yarışı denetleyen Rekabet Kurumu, herhangi bir sektörde haksız rekabetin yaşanmaması ya da şirketlerin tekel konuma dönüşmemeleri adına kararlar veriyordu. Rekabet ortamının sağlanması adına önemli kararların altına imzasını atan kurum, bugün itibarıyla Google’a soruşturma başlattı.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Google'ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Kurum tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu: “Google’ın genel arama hizmetlerine yönelik yaptığı algoritma güncellemeleri ve Adwords reklamları ile hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 13.12.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited, Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılmasına, 18-47/732-M sayı ile karar verdi.”

google rekabet kurumu soruşturma

Arama motoru reklamlarına hakim

Google, kullanıcı sayısı avantajıyla kelime tabanlı reklamcılık platformu Adwords ile Türkiye’de ve dünyada arama motoru reklamlarında hakim konumda bulunuyor. IAB Türkiye isimli bir kuruluş, bir süre önce yayınladığı raporla birlikte ülkemizdeki arama motoru reklamlarına yönelik detayları paylaşmış ve dijital reklam yatırımlarının 815 milyon TL seviyesine çıktığını belirtmişti.

2018 yılının ilk altı ayındaysa dijital reklamlara harcanan paranın yüzde 15 seviyesinde arttığı ve 444 milyon liraya kadar ulaştığı belirtilmişti. Böylesine bütük bir pazarın yüzde 94’lük kısmını elinde barındıran Google, Rekabet Kurumu incelemesinden kaçamadı. Daha önce Android işletim sebebiyle Türkiye’ye ceza ödemek durumunda kalan şirketin, benzer bir cezayı arama motoru faaliyetleri sebebiyle de alabileceği belirtildi.