Rus Hackerlar 2 Gündür Yoğun Bir Şekilde Nic.tr'ye Saldırıyor!

Rus Hackerlar 2 Gündür Yoğun Bir Şekilde Nic.tr'ye Saldırıyor!

1991 yılından bu yana ODTÜ ve ICANN işbirliği sayesinde Türkiye'nin kendine özel alan adı uzantısı olan .tr'nin dağıtımından nic.tr sorumluydu. Bu durum günümüzde de değişmedi fakat başarılı şirket nic.tr yaklaşık 2 gündür siber saldırılardan dolayı oldukça zor durumda.

Çoğu kurumsal internet sitesi, Türkiye'de .tr uzantısı sayesinde faaliyet gösteriyor. Özel şirketlerin dışında devlet kurumlarımız da yine nic.tr tarafından satılan uzantıları tercih etmekte. Yıllardır sorunsuz olarak hizmet veren .tr uzantısı 2 gündür deyim yerindeyse insanlara kan ağlatıyor. Kimliği açıklanmayan bir Rus saldırı grubu tarafından hedef alınan nic.tr yoğun bir ddos saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Önlemleri olmasına rağmen aralıksız olarak 48 saattir devam eden bu saldırıyı durdurmaya çalışan dağıtım şirketi, yavaşlık konusuna hala bir çözüm bulamadı.

Saldırının ne amaçla yapıldığı ve ülkemizin uzantısından ne istendiği ise bilinmiyor. Fakat 2 gündür yapılan yoğun saldırı internet sitelerini olumsuz olarak etkiledi. Çoğu devlet sitesi iletişim sağlanmasına rağmen aktif olarak kullanılamıyor. Yapılan saldırının DNS sorunlarına yol açtığı ve bu yüzden de .tr uzantısına sahip tüm sitelerin yavaşladığı söyleniyor.

Türk Hack Team tarafından yapılan basın açıklamasında bu saldırının çok önemli bir sorun olduğundan ve bir an önce durdurulması gerektiğinden bahsedildi. Eğer yeterli seviyede bir savunma yapılmazsa, kısa süre sonra Rus grubun devlet kurumlarımızdan bilgi çalabilcekleri de söylendi. 

Hacker grubunun ise haftalardır devam eden Türk-Rus geriliminden dolayı böyle bir saldırı yaptıklarından şüpheleniliyor. Türk hacker sitesinin de söylediği gibi devlet kurumlarının itibarı için bu saldırının önlenmesi gerekiyor. Nic.tr umarız bu saldırıdan alnının akıyla kurtulur ve ülkemizin alan adını başarıyla korur.

Anonymous Müslümanlara Sataşan Donald Trump'ın Web Sitesini Hackledi!

Hacker Grubu Anonymous Terör Örgütü IŞİD'e Savaş Açtı

YORUMLAR