Rusya’nın Hipersonik Silahı Amerika’yı Endişelendiriyor

Rusya Hipersonik Silah

CNBC’nin, Amerikan istihbarat kurumlarının raporlarına yakın kaynaklara dayandırdığı bir haberine göre, Rusya yeni bir hipersonik silah geliştiriyor. 2020’ye doğru savaşa hazır hale getirileceği belirtilen bu silah, ABD'nin hava savunma sistemini kolaylıkla aşabilecek.

Rusların “Avangard” isimli bu yeni hipersonik silahının 2016'da 2 defa başarıyla denendiği, geçen yıl yapılan üçüncü denemedeyse silahın hedefine ulaşmadan düştüğü belirtildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 1 Mart'ta yaptığı Federal Meclis konuşmasında, dünyada benzeri bulunmayan en yeni Rus silahları hakkında bazı açıklamalar yapmıştı. Rus lider, Sarmat, Burevestnik ve Kinjal füze sistemlerinin ve lazer silahının yanı sıra atmosferin yoğun katmanlarında 20 mach hızla binlerce kilometre uçarak kıtalar arası mesafeleri kat edebilen, “Avangard” adlı hipersonik füze sisteminin başarıyla geliştirildiğini söylemişti.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) uzmanlarından Thomas Karako, ABD'nin şu anki hava savunma sisteminin Rusya'nın yeni silahına karşı koyacak durumda olmadığını belirtti ve füze savunma stratejisini değiştirme çağrısında bulundu. Karako, "Füze savunma stratejisindeki geliştirmeler yarına ertelenmemeli. Ne yazık ki Rusya'nın bu kadar ileriye gitmesine izin verdik." ifadelerini kullandı.

CNBC'nin daha önce yayınladığı bir yazıda ABD'nin hipersonik silahlar alanında Rusya ve Çin'den geri kalmadığı ileri sürülmüştü. Ardından Rus askeri uzman Viktor Baranets, Russia Today'e (RT) verdiği röportajda, Amerika'nın hipersonik silahının Rusya'nın silahına göre neredeyse 2 kat daha yavaş olduğunu söylemişti.