Sahte Paylaşımlar Size Facebook İletilerinizin Telif Hakkını Vermez

Sahte Paylaşımlar Size Facebook İletilerinizin Telif Hakkını Vermez

Birkaç gündür Facebook’ta insanların şöyle bir metni İngilizce ya da Türkçe olarak paylaştığına tanık olmuşsunuzdur:

“Facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!
Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook'a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook'un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz..”

Bunların size hiçbir yararı olmayacağını açıkça belirtmeliyiz.

Değerli paylaşımlarda bulunan kullanıcılar için, örneğin yüksek değerde fotoğraf paylaşanlar için, bu sahte durum güncellemeleri hala bir “geçiş yok” işareti ile eş değer bir hizmet veriyor olabilir. İnsanlar bu paylaşımı yaparak şunu ima ediyorlar: “Kimse kendi izni olmadan kendi görsellerinin yeniden kullanılmasını istemez. İhlali sürdürmek istiyor musunuz?”  

Facebook’ta dolaşan bu aldatmaca durum güncellemeleri, telif hakı bildiriminin gönderilmiş olduğunu düşünmenize yol açıyor ve içeriklerin Facebook sayfasını tutması sağlanıyor. Bunun gerçekleşmesi ise sizin telif haklarınızda bir değişime yol açmıyor. Çünkü bu içerikler Facebook’a ulaşmıyor. Bunun yanı sıra zaten sosyal ağ Facebook, hizmet koşulları anlaşmasında kullanıcıların fotoğraf, video, durum güncellemeleri vs. içeriklerin sahibi olmadığını da çok önceden belirtmiş durumda. Ancak hesap oluşturulduğu sırada, kullanıcıların işleri için oluşturduğu verilerin kullanıldığı da bu koşullar arasında yer almakta.

Kısacası, Facebook’un hizmet koşullarını okumadıysanız hemen hesabınıza giriş yaparak okumanızı öneriyoruz. Bunun için, Hesap Ayarları sayfasına gidin ve sayfa sonuna gelerek sağ alt kısma bakın. Sağdan ikinci sırada “Koşullar”a tıklayın. Burada her sorunuzun cevabını alabileceksiniz.

YORUMLAR