Samsung'a 3 Milyar Dolarlık Patent Davası Açıldı

Hiç bitmeyen patent savaşında son dava Samsung'a karşı açıldı. Amerikalı şifreleme şirketi PACID Technologies tarafından açılan davada, Samsung'un patent ihlali yaptığı iddia edilerek 3 milyar dolara yakın tazminat istendi.

Pek çok marka ile patent yarışı içerisinde olan Koreli şirkete yeni bir patent davası açıldı. 2016 yılından bu yana tüm telefonlarında biyometrik patenti ihlal ettiği dile getirilen Samsung'a karşı üç ayrı patent davası açıldı. Teksas mahkemesinde açılan davanın Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S8, Galaxy S8+ da dahil olmak üzere pek çok model gerekçe gösterildi.

Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus Ekranı

Parmak izi ve Iris tarayıcı'da patent ihlali yaptığı ve bu sebepten dolayı veri şifreleme yöntemlerini izinsiz kullandığı dile getirilen şirketin Knox ve Pass konularında da çeşitli hakları kırdığı belirtiliyor. Ayrıca şirkete karşı açılan davada 2,82 milyar dolar isteyen PACID, biyometrik ihlal yaparak satılan her telefon başına ortalama üç dolar istediğini belirtmek gerekiyor.

Ayrıca bu davanın LG Electronics, Google ve Amazon gibi şirketlere de yansıyabileceği düşünülüyor. Çünkü standart kimlik doğrulama teknolojilerinde bu şirketler, Samsung ile beraber çalışıyor. Yani Samsung'un patent ihlali yaptığı doğrulanırsa, pek çok firmanın bu davaya ortak olacağını hatırlatmakta fayda var.

YORUMLAR