Samsung Cep Telefonu Kralı Nokia’nın Yerine Geçiyor

Samsung Cep Telefonu Kralı Nokia’nın Yerine Geçiyor

Nokia, akıllı telefon alanındaki başarısızlığı sonrasında 14 yıllık saltanatının sonuna gelmiş bulunuyor. Samsung, cep telefonlarının yeni lideri durumunda.

IHS tarafından yapılan bir araştırmaya göre, zaten akıllı telefonlarının başını çekmekte olan Samsung, tüm dünya çapında cep telefonu endüstrisinde baskınlığını artırarak, yıllardır bu alanda krallığını sürdürmekte olan Nokia’nın tahtına oturdu.

Bu rol değişimi, Samsung’un nasıl hızla endüstride yükseldiğini ve Nokia’nın bundan hemen sonraki düşüşünü gösterirken, Galaxy S akıllı telefonuna ayrıcalıklı olarak teşekkür etmek gerekiyor.

IHS raporuna göre, Samsung, akıllı telefon pazarının yüzde 29’undan fazlasını ele geçirmiş durumda. Şirket Galaxy S 3’e ek olarak daha büyük bir Galaxy Note 2’yi ve etkileyici özellikleriyle bir akıllı telefon yelpazesini de pazara sunmuş durumda.

Akıllı telefon alanında Samsung ve Apple yıl boyunca çatışmayı hiç ara vermeden sürdürdü fakat sonunda Samsung başı çeken taraf oldu. Apple akıllı telefon pazarının yüzde 20’sini ve hala çoğu temel telefonu içeren tüm pazarın yüzde 10’unu kontrolün aldı.

Bununla birlikte, Nokia’nın, cep telefonu pazarında, 2011’de yüzde 30 olan payı bu yıl Yüzde 24’e geriledi. Fakat eski hükümdar asıl düşüşü akılı telefon pazarında yüzde 16’da yüzde 5’e düşen payıyla gördü. Şu anda Windows Phone işletim sistemi ile çalışan cihazlarla ayakta durmaya çalışmakta.

Gameloft'un Yılbaşı Kampanyasını Duydunuz Mu?

YORUMLAR