Samsung, Çin'de Kan Kaybediyor

Samsung, Çin'de Kan Kaybediyor

Hong – Kong merkezli bir araştırma şirketinin verilerine göre Çin’de Samsung’un akıllı telefon satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 50’yi aşkın azalma görüldü. Görünüşe göre ülkenin yerli firmaları kullanıcılara Samsung’dan daha çekici geliyor.

Bu yılın ilk çeyreğinde Samsung’un akıllı telefon sevkiyatları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 60 düşerek 3,5 milyon birim düzeyine geriledi. Satışlardaki azalmanın sonucu olarak, geçen yıl yüzde 8,6 olan Samsung’un pazar payı yüzde 3,3 seviyesine geldi.

Görünüşe göre Samsung’un Çin’deki düşüşüsün sebebi ise Oppo, Vivo ve Huawei gibi yerli telefon üreticilerinin olumlu performansı. Huawei ve Vivo geride bırakılan çeyrekte Pazar paylarını sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 60 oranlarında artırırken, Oppo da Çin’deki telefon satışlarını yüzde 80 artırarak son çeyrekte en fazla gelişim gösteren firma olmayı başardı.

Araştırma firmasının raporlarına göre Oppo ve Vivo, Çin’de en hızlı büyüyen markalar olurken, bu ikisini bir diğer yerli firma Huawei takip etti. Dünyanın en kalabalık ülkesinde ilk üç sırayı yerli markalar alırken, dünya devleri Apple ve Samsung yerli telefon üreticilerini izleyen markalar oldu.

Çinli tüketicilerin yerli akıllı telefon markalarına yönelmesinin temel sebebi ise fiyat düzeyleri olarak değerlendiriliyor. Zira Çinli telefon üreticileri yerli tüketiciler için Samsung ve Apple gibi markalara nazaran çok daha uygun fiyatlardan alıcı buluyor.

Samsung Galaxy S7 Dünya'nın En Popüler Telefonu Oldu

Yurt Dışından Getirilen Telefonları Nasıl Kayıt Altına Alabileceğiz?

YORUMLAR