Samsung, Exynos Serisi Chipsetlerine Yenilerini Ekleyecek

Samsung, Exynos Serisi Chipsetlerine Yenilerini Ekleyecek

Samsung'un Exynos olarak adlandırılan chipsetlerine (yonga seti) yakında yeni modeller  eklenecek. Bu yeni chipsetlerle ilgili birtakım bilgiler ortaya çıktı.

Samsung'un 10nm üretim süreciyle geliştirilen ilk Exynos chipseti 8895'i, bu yılın başlarında görmüştük. Bu chipset, Galaxy S8 ve S8+ akıllı telefonlarında kullanılmıştı. Firma şimdi de 10nm FinFET teknolojisiyle üretilecek olan Exynos chipsetler üzerinde çalışıyor. 

Gelen bilgilere göre, yeni yonga setlerinden ilki Exynos 9610 olarak adlandırılan bir model. Bu yonga setinde; 4 adet Cortex-A73 (2.4GHz) ve 4 adet de Cortex-A53 çekirdeği yer alacak. Grafik birimini olarak da Mali-G71 kullanılacak. Tüm bu işlemciler 10nm üretim sürecinden geçtiği için düşük güç tüketimine de sahip olacaklar. Ayrıca 600Mbps indirme hızı sunan bir Cat.13 LTE modem de bu chipsetin içerisinde bulunacak.

Exynos 9610'un bir alt modeli olarak üretilecek olan Exynos 7885 yonga seti, 2 adet Cortex-A73 çekirdeği ile birlikte 4 adet Cortex-A53 çekirdeği içerecek. Bu yonga seti, 14nm'lik üretim süreci ile üretilecek. 

Bir sonraki yonga seti ise Exynos 7882 olarak adlandırılmış. Bu yonga setinde 2 adet Cortex-A72 ve 4 adet Cortex-A53 çekirdeği bulunacak. Grafik birimi olarak Mali-G71 taşıyacak olan chipsette, Cat.7 modem yer alacak. Söz konusu yonga seti, özellikle Çin pazarı için tasarlanmış.

Bahsedilen son yonga seti modeli ise 9800 serisi olarak geçiyor. Bu serinin de Samsung'un yeni ve üst seviye akıllı telefonlarında yer alacağı belirtiliyor. Ayrıca, gelmesi muhtemel olan Galaxy S9 akıllı telefonunda 10nm'lik bir chipset yer alacakken, Note 9'da ise 7nm'lik bir chipsetin görev yapacağı da söylentiler arasında.

Samsung Galaxy S9'un Ekranına Ait Detaylar Ortaya Çıktı

YORUMLAR