Samsung Galaxy S10'da Parmak İzi Okuyucu Ekranda Olacak

Samsung Galaxy S10

Akıllı telefon üreticilerin neredeyse hepsi ekran çerçeve oranını azaltmak için ter dökerken, buna yönelik bir adım da Samsung Galaxy S10’dan geldi.

Ortaya çıkan yeni söylentilerde, Güney Koreli telefon üreticisinin Galaxy S10 modelinde parmak izi okuyucusunu ekranın arkasına taşıyacağı bilgisine yer verildi.

Samsung Galaxy S10 parmak izi okuyucu

Çerçevesiz telefonlar üretmek için mücadele eden akıllı telefon üreticileri, daha büyük ekran-çerçeve oranları yakalamak için ekranların altında kalan tuşları kaldırmak durumunda kalmışlardı. Tuşların yaptığı işlemleri kasadaki başka noktalara taşımaya başlayan üreticilerden Vivo, parmak izi okuyucuyu ekranın altına yerleştirerek, önemli bir gelişme kaydetmiş ve yüzde 90 üzerinde ekran-çerçeve oranı yakalamıştı. Benzer bir yolda gitmekte kararlı görünen Samsung’un da Galaxy S10 modelinde aynı stratejiyi izleyeceği ve parmak izi okuyucuyu ekranın arkasına alarak, tuşları ortadan kaldıracağı söylendi.

Güney Kore’de yayın yapan teknoloji portallarından bir tanesi olan Chosun tarafından dile getirilen yeni detayla birlikte Samsung’un Samsung SDI adını verdiği yeni bir teknoloji geliştirdiği ve yeni teknolojiyle birlikte bütün ekranın parmak izi okuyucu olarak kullanılabilmesinin önünü açtığı belirtildi. 

Ekranın arkasına taşınan parmak izi okuyucusuyla ilgili ilk iddialar ise Samsung Galaxy S8’in piyasaya sürülmesinden hemen sonra haberleştirilmiş ve şirketin bu teknolojiyi S8 için uygulayacak zamanının kalmadığı, bu sebeple telefonda bunu kullanamadığı ifade edilmişti.

 

 

YORUMLAR