Samsung Önümüzdeki Çeyrekte Elde Edeceği Kazancı Açıkladı

Samsung Kar

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2018 finansal yılında beklentilerin altında kalmış ve daha yavaş bir büyüme gerçekleştirmişti. Galaxy S9 modelinin tahmin edilenden daha az satmasıyla istediği gelirlere ulaşamayan şirket, yaptığı açıklamayla üçüncü finansal çeyrekteki kârını açıkladı.

Samsung para 1

Samsung Newsroom isimli resmi blog sayfası üzerinden “Samsung Electronics Announces Earnings Guidance for 3Q 2018” yani “Samsung Electronics 2018’in Üçüncü Çeyreği İçin Kazanç Kılavuzu” başlığıyla yayınlanan yazıda, şirketin elde edeceği düşünülen gelirler sıralandı. Üçüncü çeyrekte toplamda 65 trilyon Güney Kore Wonu (57.5 milyar dolar) gelir sağlayacağını söyleyen Samsung, 17.5 trilyon Güney Kore Wonu (15.5 milyar dolar) kâr beklediğini belirtti. Samsung 2017’nin üçüncü çeyreğinde 62 trilyon Güney Kore Wonu elde etmiş ve 14.5 trilyon Güney Kore Wonu gelirle finansal çeyreğe noktayı koymuştu.  

Yarım sayfalık bir yazıyla paylaşılan tahminler, neredeyse hiç ayrıntı içermezken, telefon modellerinin satışlarına ya da satış tahminlerine dair bilgi almadı. Özellikle yeni iPhone modellerinin ardından Galaxy Note 9’un satışlarındaki beklentiler bir hayli merak ediliyordu. Güçlü rakipleri olmasına karşın Samsung, yine 15 milyar dolar gibi bir kar elde etmek suretiyle ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Uzmanlar ise Samsung’un gelirlerinin akıllı telefonlardan ziyade DRAM satışlarından geldiğini ifade ettiler. Günümüzdeki neredeyse her modern teknolojide kullanılmakta olan DRAM teknolojisinin, Samsung’un gelirlerinin yüzde 80’lik kısmını oluşturduğu da söylenenler arasında kendine yer buldu.