Samsung - Sharp İşbirliği Apple'ı Köşeye Sıkıştırıyor

Samsung - Sharp İşbirliği Apple'ı Köşeye Sıkıştırıyor

Apple ile Samsung arasındaki işbirliği Samsung’un akıllı telefon ve tablet piyasasına girmesinin ardından sekteye uğramıştı ve Steve Jobs zamanında Samsung ve Android’e karşı verilen büyük tepkiler nedeniyle iki şirket arasındaki ilişkiler gerilmiş, küresel çapta ardı ardına davalar birbirini takip etmişti. Önceden işlemci ve ekran panellerinin büyük kısmını Samsung’dan tedarik eden Apple ise neticesinde Samsung’dan aldığı bu ürünleri oldukça azaltmış ve Samsung’u bu yöntemle sıkıştırmaya çalışmıştı.

Apple’ın ekranlarını aldığı bir diğer şirket ise Sharp ve Samsung’un Sharp’a 111 milyon dolar yani yüzde 3 hisse karşılığı ortak olması Apple’ın aleyhinde mi işleyecek hep beraber göreceğiz. Samsung yaptığı açıklamada Sharp’ın yönetimine herhangi bir etkide bulunmak istemediğini, ancak Sharp’tan istikrarlı ve hatırı sayılır miktarda LCD ekran paneli almaya başlayacağını duyurdu. Elbette iki şirket arasındaki bu sağlam bağ Sharp’ın gelecek stratejilerini de bir şekilde etkileyecektir.

Zira Sharp’ın şu anda en büyük müşterisi Apple ve Apple’ın ekranlarının yüzde 30’unu tek başına Sharp üretmekte. Daha önce Sharp tedariklerinde meydana gelen sorunların Apple’ı büyük oranda etkilediğini görmüştük ve Sharp’ın Apple yerine Samsung’a önem vermeye başlaması Apple’ın yeni ürünlerinin üretiminde büyük problemlere neden olabilir.

Ayrıca Samsung’un Sharp vasıtası ile yeni görüntü teknolojileri ve üretim tekniklerine daha erken ulaşması Apple’ın ekran kalitesinde geri kalmasına ve avantajın Samsung lehine değişmesine de imkan verebilir.

Samsung Galaxy S3'te de güvenlik açığı ortaya çıktı

YORUMLAR