Samsung'un Yeni Reklam Filminde Apple'a Dev Gönderme!

Samsung'un Yeni Galaxy S9 Reklamında Apple'a Dev Gönderme

Akıllı telefon ekosisteminin iki dev ismi Samsung ve Apple, reklamlar üzerinden birbirlerini tiye almaya devam ediyor. 

Geçtiğimiz yıl iPhone X'in meşhur 'çentik' tasarımına gönderme yapan bir reklam yayınlayan Samsung, Galaxy S9 için hazırladığı yeni reklam filminde ise eleştiri dozajını bir tık daha artırıyor.

Bir önceki reklamda olduğu gibi yine iPhone kullanıcılarının tercihlerini değiştirmeye yönelik olarak hazırlanan reklam, Güney Koreli şirketin YouTube hesabından yayınlandı.

Yeni amiral gemisi Galaxy S9 ile iPhone'ları kıyaslayan reklam, Samsung'un ödeme sistemi Samsung Pay'in kullanımına, su geçirmezlik özelliğine ve iPhone'larda yaşanan batarya kaynaklı yavaşlatma sorununa odaklanıyor.

Tabii, Samsung yeni reklam filminde iPhone X'in çentiğine bir kez daha gönderme yapmayı ihmal etmemiş. Yayınlanan ilk reklam filminde yeni çıkacak iPhone'u satın almak için mağaza kuyruğunda bekleyen çentik saç kesimli adamımız, bu sefer de kucağında çocuğu ile görünüyor. Çocuğun saç modelindeki çentik detayı da gözlerden kaçmıyor.

Reklam filminin en can alıcı sekansı ise pil kaynaklı yavaşlatılan iPhone'lara gönderme yapılması olmuş. Reklamın sonunda ise tüm bu zorluklardan yılmış kişinin iPhone'u bırakıp Galaxy S9 kullanmaya başladığına şahit oluyoruz.

Apple'ın İtirafı Bomba Etkisi Yaratmıştı

Hatırlayacağınız üzere Cupertino merkezli şirket, yaklaşık 6 ay önce eski model iPhone'ları kasıtlı yavaşlattığını itiraf etmiş ve büyük bir tepkiye neden olmuştu.

Teknoloji dünyasında büyük ses getiren olayda, bataryaları eskiyen kullanıcılar, bu durumdan haberdar olamıyor ve bataryalarını değiştirerek telefonlarını olması gereken performans ile kullanamıyorlardı.

Bunun yerine yavaşlamış bir iPhone'a sahip oluyor ve yeni bir iPhone satın almayı düşünmeye başlıyorlardı. Kısacası, Apple kullanıcılara yeni bir iPhone modeli almaları konusunda 'görünmez bir baskı' yapıyordu.

Tepkiler üzerine harekete geçen şirket,  iOS 11.3 güncellemesi ile kullanıcılara daha önce zorunlu olarak uyguladığı yavaşlatma özelliğini kapatma imkanı vermişti. Güç yönetimi olarak tanımlanan bu özellik kapatıldığında telefonun ana işlemcisinin ve grafik işlemcisinin hızı limitlendirilmiyor.

Ortaya çıkan gerçekten sonra hakkında açılmış onlarca dava ile boğuşan Apple, kullanıcılardan özür mahiyetinde iPhone ünitelerindeki pilleri çok uygun bir fiyata değiştireceğini açıklamıştı.