Samsung Yeni Mobil Exynos İşlemcisini Tanıttı

Samsung Yeni Mobil Exynos İşlemcisini Tanıttı

Piyasaya sunduğu telefonlarda kendi ürettiği işlemciyi kullanan tek firma olan Samsung, yeni mobil işlemcisi Exynos 7570'i resmi olarak duyurdu. Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Smasung'un yeni nesil telefonlarında kullanmayı planladığı yüksek performanslı bir mobil işlemci üzerinde çalıştığında dair söylentiler interentte dolanmaya başlamıştı. Fakat tanıtılan Exynos 7570'nin, Galaxy S8'de kullanılabilecek işlemci olmadığını belirtmekte fayda var. Exynos 7570 üst segmenti hedeflemek yerine daha çok orta ve giriş segmentlerinde yer alan mobil cihazları hedef alıyor.

Exynos 7570 temel olarak 4 çekirdeğe sahip olan bir mobil işlemci. A53 çekirdeklerini kullanan işlemcinin çekirdek frekansları ise duyurulmadı. Benzer şekilde Exynos 7570 ile birlikte gelecek grafik çipi ile ilgili herhangi bir bilgi de paylaşılmadı. Fakat bu grafik çipinin maksimum 1280x800 çözünürlüğü destekleyecek olması düşük profil bir grafik çipi olacağına işaret ediyor.

Exynos 7570'nin güzel yönü 14 nm üretim teknolojisiyle üretilmiş olması. Daha önceki Samsunh mobil işlemciler 28 nm teknolojisi ile üretiliyordu. 14 nm'ye geçiş oldukça büyük bir sıçrama. 14 nm ile üretilen işlemciler demek, aynı alana çok daha fazla transistör sığdırılması, gücün çok daha verimli kullanılması ve daha yüksek performans elde edilmesi anlamına geliyor. Bu da batarya ömrü anlamında başarılı yeni Samsung telefonlar göreceğimizi müjdeliyor.

Samsung, Galaxy S8 ile Birlikte Çift Kamera Teknolojisini Kullanmaya Başlayacak

YORUMLAR