Samsung, Yılın İlk Çeyreğindeki Akıllı Telefon Satışıyla Apple'a Fark Attı

Samsung, Yılın İlk Çeyreğindeki Akıllı Telefon Satışıyla Apple'a Fark Attı

Akıllı telefon piyasasının en ezeli iki rakibi Apple ve Samsung arasındaki rekabet bitmek bilmiyor. Sürekli birbirilerine karşı dava açan şirketler bir yandan da rekabet için yıl içinde yaptıkları telefon satışlarını arttırmaya çalışıyorlar.

Samsung, 2016 sezonuna Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge ile birlikte girmesiyle ele geçirdiği büyük avantajı kısa zamanda kara çevirdi. Apple ise henüz iPhone 7 serisi amiral telefonlarını tanıtmadığı için ne yazık ki Samsung'un gerisinde kalmaktan kurtulamadı.

Koreli şirket Samsung, 2016'nın ilk çeyreğinde Galaxy S6 ve Galaxy S7 serisinin içerisinde bulunduğu telefonlarından toplamda 81 milyon tane sattı. 2015 yılına göre satış karını yüzde 5 oranında arttıran şirket, yaptığı 81 milyon telefon satışıyla birlikte Apple'ın önüne geçmiş oldu.

Üç ayı kapsayan satış raporuna göre dünya üzerindeki telefon satışlarında 2015'in son çeyrek raporuna göre yüzde 18 oranında azalma yaşandı. 2016'nın ilk çeyreğinde ise dünyada toplam 292 milyon akıllı cihaz satışı gerçekleşti. Bu satışlar arasında en çok paya sahip olan iki şirket Apple ve Samsung olarak gösteriliyor. 

Apple'ın 2016 ilk çeyrek raporunda bazı kaynaklar Apple'ın zarar ettiğini ve Samsung'u geçemeyeceğini söylemekte. Hatta bazı söylentilere göre de Apple'ın 2016 ilk çeyreğinde, Samsung'un sattığı telefonun 1/2'si kadar telefon sattığı dile getiriliyor. Ama bir yandan da 2016'nın ortalarına doğru iPhone SE ve iPhone 7 ile birlikte Apple'ın yeniden kuvvetli bir çıkış yapması bekleniyor.

2016 yılında şirketlerin yapması gereken tahmini satış miktarları:

  • Samsung: 316 Milyon
  • Apple:  213 Milyon

Bu yorum için henüz çok erken ama hadi bir oylama başlatalım: Sizce 2016'nın galibi Apple mı olur yoksa Samsung mu?

iPhone 7'nin Bu Özelliklerini Duyduktan Sonra Android'i Bırakmayı Düşünebilirsiniz

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge İçin Gelen Güncelleme Kullanıcıların Yüzünü Güldürecek 

YORUMLAR