Sekiz Yılda 117 Suç İşleyen Türk Hacker Yakalandı

'Hayalet' kod adlı hacker Ceyhun T.'yi yakalandı.

İstanbul Polisi 8 yıl boyunca 117 farklı suç işlediğini tespit ettiği 'Hayalet' kod adlı hacker Ceyhun T.'yi yakaladı. İstanbul'da bir rezidansta yakalanan Türk hacker, Survivor yarışmacısı İhsan Tarkan'dan çaldığı ehliyet ile yaşıyormuş.

Bir süredir siber ekiplerin peşinde olduğu Hayalet kod adlı hacker Ceyhun T.'nin Esenyurt'ta bir rezidansta gizlendiği tespit edildi. Hızlı bir operasyonla hacker'ı yakalayan ve etkisiz hale getiren polis ekipleri, suçlunun sekiz yıl içerisinde birçok suçta yer aldığını dile getirdi. 117 suçtan yargılanacak olan Ceyhun T. 2010 yılından beri Survivor yarışmacısı İhsan Tarkan'ın kimliğiyle yaşıyordu.

Tüm Suçlarını İnternet Merakı Yüzünden İşledi

"Bilişim sistemleri, banka veya kredi kartlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik" gibi onlarca farklı konuda suç işlediği belirtilen Hayalet'in siber dolandırıcılığa başlaması ise internet merakı ile başladı. İşlediği tüm suçları İhsan Tarkan'ın kimliğiyle gizleyen Ceyhun T.'nin peşinat adı altında para alarak dolandırıcılık yaptığı tespit edildi.

Toplamda 117 suçtan aranan hacker'ın işlediği 4 suçtan kesinleşmiş 5 yıl 6 ay hapis cezasının onayladığı ve Metris cezaevine gönderildiği ifade edildi. Diğer suçların da kısa sürede görülüp cezanın artırılacağı belirtiliyorken, İhsan Tarkan'ın da bu durum nedeniyle bir hayli büyük sıkıntlar çektiği öğrenildi.

YORUMLAR