Snapdragon 820, Apple'ın ve Samsung'un İşlemcilerini Geride Bırakarak Performans Lideri Oldu!

Snapdragon 820, Apple'ın ve Samsung'un İşlemcilerini Geride Bırakarak Performans Lideri Oldu!

Eğer bir akıllı telefondaki veya tabletteki en büyük önceliğiniz performanssa bu sene çıkacak olan mobil cihazlarda Snapdragon 820 işlemcinin kullanıldığından emin olmanızda fayda var. Hatırlanacağı üzere kısa bir süre önce Barcelona'da düzenlenen Mobile World Congress 2016 etkinliğinde önemli markaların yeni amiral gemileri birbiri ardına tanıtılmıştı. Bu tanıtılan amiral gemilerinden en dikkat çekenleri ise Samsung Galaxgy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, LG G5, Xiaomi Mi5, Sony Xperia X Performance adlı telefonlardı.

Mobile World Congress 2016 tamamlandıktan sonra bu telefonlar arasında performans kıyaslamalarının yapıldığı birkaç benchmark testi de yayınlanmıştı. Bu benchmark sonuçlarının büyük çoğunluğunda da Snapdragon 820, Samsung'un ürettiği Exynos 8890 ve Apple'ın mobil cihazlarında kullandığı Apple A9 işlemcilerin bir adım önünde yer alıyordu. Bu bilgileri doğrulayan yeni bir karşılaştırmayı da benchmark uygulamalarıyla tanıdığımız AnTuTu firması yayınladı.

Snapdragon 820 En Yüksek Performansa Sahip İşlemci

Benchmark sonuçlarına göz atıldığında en yüksek puanı elde eden Snapdragon 820'nin Apple A9'u küçük bir farkla geçtiği görülüyor. Samsung'un Exynos 8890 işlemcisinin 3. sırada olması ise büyük bir sürpriz; çünkü bu işlemcinin daha yüksek performans sergilemesi bekleniyordu. Listenin ilk üç sırasındaki işlemcilerin çekirdek sayılarının farklı olması ise bir başka dikkat çeken nokta. Apple A9 2, Snapdragon 820 4, Exynos 8890 ise 8 çekirdeğe sahip. Bu da bir mobil işlemcinin performansının çekirdek sayısına bağlı olmadığını gösteriyor.

Snapdragon 820 Grafik Performansında Rakiplerine fark atıyor

Bu üç işlemciin grafik performanslarına bakıldığında Adreno 530 işlemcinin oldukça iyi bir iş çıkardığı gözlemleniyor. Bu sayede Snapdragon 820 rakiplerine grafik performansı açısından büyük bir fark atmayı başarıyor. Listedeki sıralama genel işlemci performansıyla hemen hemen aynı, 2. sırada Apple, 3. sırada da Samsung yer alıyor. Bu tablo temel alındığında Qualcomm 820 işlemci kullanan mobil cihazların oyun performansının biraz daha yüksek olabileceği söylenebilir.

YORUMLAR