Sony Mobil Pazardan Çekiliyor

Sony Mobil Pazardan Çekiliyor

Sony geçtiğimiz hafta yayınladığı 2015 – 2017 yayınladığı bir açıklamada mobil ve TV pazarında daha az risk almayı hedeflediğini açıkladı. Mobil pazarda Sony’nin Xperia ve buna bağlı tüm Android cihaz üretim bandını tamamen bırakacağı görüşü hakim. 

Sony yayınladığı yeni kurumsal hedef bildirisinde ağırlığı Playstation'a verecek ve mobil pazar için sadece kamera lensleri, QHD ekran, parmak izi tarama,  ve ses devreleri üretmeye devam edecek. Tasarımları ne kadar mükemmel olsa da Xperia serisinin yaklaşın 3 kuşak üretimi boyunca beklenen satış potansiyelini yakalayamamış olması, Sony’nin bu kararında önemli rol oynadığı düşünülüyor. 

Kısaca, Sony mobil pazara inancını tamamen yitirmiş gibi duruyor. Sony'nin mobil pazarda bir kimlik bunalımı yaşadığı konuşuluyor. Mobil piyasada ise,özellikle Moto E ve G gibi Xperia’ya çok yaklaşan cihazlarla rekabet şansı elde edemeyen Sony’nin, Huawei ve Lenovo tarafından da alt edilen Xperia markasını canlandırmayı başaramadığı düşüncesi ağır basıyor. 

Pazarlama aşamasında da Sony stratejisinin hantal ve etkili olmamasında tartışıldığı mobil Pazar gündeminde, arka arkaya çıkan amiral gemileri Xperia Z1, Z2 ya da Z3’ün birbirlerinin üzerine bir yenilik getirememiş olmalarının da etkisinin büyük olduğu konuşuluyor. Öte yandan 'Sony mobil üretim bünyesinde ciddi işten çıkarmalara başladı' haberleri de ortada dolaşıyor. 

Sony’nin bu kararının resmi olarak açıklaması için Mart ayının beklediği de gelen söylentiler arasında.

Android, Tablet Dünyasında da Pazar Liderliğini Ele Geçirdi

Android'in İkinci Çeyrekte Pazar Payı Yüzde 85

Xperia Z Ultra Fotoğrafları

Sony Xperia Z İncelemesi

YORUMLAR