Sosyal Medyada Paylaşılan Bu Görsel Kullanıcı Verilerini Çalıyor!

Twitter Kötü Amaçlı Yazılım 1

Sosyal medya platformu Twitter’da paylaşılan bazı görsellerin ve caps’lerin, yeni bir kötü amaçlı yazılım (malware) türünü barındırdığı tespit edildi. Söz konusu görselleri paylaşan kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve cihazlarının tehlikede olduğu belirtiliyor.

Siber güvenlik kuruluşu Trend Micro tarafından tespit edilen zararlı yazılım, kullanıcıların bilgisayarının ekran görüntüsü alıp metinlerini kopyalayabiliyor. Böylece kullanıcıların kişisel bilgileri çalınabiliyor. Trend Micro kendi blog’unda yayınladığı raporda, paylaşılan görsellere gizlenen zararlı yazılımın Steganography adı verilen bir teknik kullandığını belirtiyor. Bu teknik sayesinde metinlerin içine gizlenmiş mesajlarla, virüslerle iletişime geçilebiliyor ve tüm bunlar kontrol edilebiliyor.

Twitter Kötü Amaçlı Yazılım 2

Ekran Görüntüsü Alarak Kişisel Verileri Çalıyor

Kötü amaçlı yazılım, savunmasız bir bilgisayara bulaştığında bilgisayar ekranındaki görüntüleri alabiliyor ve verileri kopyalayabiliyor. Daha sonra ise elde ettiği tüm verileri komuta merkezine yani kontrol edildiği sunucuya iletiyor.

Zararlı yazılım türünün tespit edilmesi ve Trend Micro’nun bu konuda bir rapor yayınlaması Twitter’ı da harekete geçirdi. Twitter, söz konusu görselleri derhal platformundan kaldırdı ve görselleri yayan hesabı sildi. Twitter’ı ana merkeziyle iletişim kurmak için kullanan bu zararlı yazılımın nasıl ortaya çıktığı ve arkasında kimlerin olduğu henüz bilinmiyor. Uzmanlar için de yeni bir tür olan zararlı yazılımın, şimdiye kadar kimlere ne kadar zarar verdiği ve tekrar kullanılıp kullanılmayacağı da bilinmiyor.