Sosyal Medyayı İş Yerinde Kullanmak İşten Çıkarılma Sebebi Olamayacak

Sosyal Medyayı İş Yerinde Kullanmak İşten Çıkarılma Sebebi Olamayacak

Mesai saatleri içerisinde sosyal medya ile çok haşır neşir olan çalışanlar bundan sonra sosyal medya bahanesiyle işten çıkarılamayacak.

İşyerlerinde internetle ve sosyal medya ile çok fazla uğraşan çalışanlar bugüne kadar işverenler tarafından işten çıkarılabiliyor ve herhangi bir tazminat talebinde de bulunamıyorlardı. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 25'inci maddesinde de yer alan bu durum, tamamen işvereni haklı çıkarıyordu. Ancak bu durum Yargıtay'ın verdiği bir karar ile tam tersine döndü. Bundan sonra işverenler sosyal medya bahanesiyle işçilerin işlerine son veremeyecek. Son verilse dahi işçiler tazminat hakkı kazanacak ve gerekli hukiki işlemlerde hak sahibi olacak. 

İşverenlere sağlanan bu imtiyazı "ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller" kapsamında kullanıldığını tespit eden Yargıtay, bundan sonra işçilerin bu durumlarda haklı çıkmasına karar verdi. Haksız yere işten çıkarıldığını ve işverenin tazminattan kaçmak istemesi nedeniyle işten atıldığını düşünen bir eczacı kalfası konuyu Yargıtay'a kadar taşıdı ve bunun sonucunda da Yargıtay, "iş saatleri içerisinde sosyal medya ile ilgilenmenin yapılan iş ne düzeyde etkilediği ispatlanamaz" şekilde karar verdi. Buna göre işverenlerin sosyal medya nedeniyle işten çıkardıkları işçilere kıdem ve ihbar tazminatları ödemeleri zorunlu hale geldi.

İnternetin Sansürlenmesi Artık İnsan Hakları İhlali Sayılacak

Silah Gibi Görünen iPhone Kılıfı Polisi Harekete Geçirdi


YORUMLAR