Soyuz Roketinin Fırlatılışında Kaza!

Soyuz Roketi FIrlatılışında Kaza

Rus kozmonot Aleksey Ovçinin ve NASA astronotu Nick Hague'u Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak olan Soyuz roketi, bugün sabah saatlerinde Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden fırlatılmıştı.

Fırlatmanın gerçekleştirilmesinden kısa süre sonra, Soyuz roketinin iticilerinde bir arıza meydana geldiği tespit edildi. NASA’nın açıklamasına göre, arızanın tespit edilmesinden hemen sonra astronotlara, acilen balistik iniş moduna geçerek Dünya’ya geri dönmeleri gerektiği söylendi.

NASA olayın hemen ardından paylaştığı tweet’lerde, Soyuz kapsülünün balistik iniş modunda Dünya’ya geri dönmekte olduğunu ve bu modda Dünya’ya inişin normale göre daha keskin bir açıda inmek anlamına geldiğini söyledi. NASA ayrıca arama ve kurtarma ekiplerinin, uzay aracının ve ekibin iniş yapmasını bekledikleri bölgeye doğru yola çıktığını bildirdi.

Daha sonra ise NASA, kurtarma ekibinin astronotlara ulaştığını ve astronotların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirttiği tweet’inde, "Soyuz roketinde yaşanan arızadan sonra, astronotlar Dünya’ya güvenli bir şekilde iniş yapmayı başardı. Sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Arama ve kurtarma ekipleri şu anda onların yanında ve onları Moskova’ya geri götürmek için hazırlanıyorlar." ifadelerini kullandı.

Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden bu sabah fırlatılan Soyuz roketinin, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıması ve astronotların 6 ay boyunca orada kalması planlanmıştı. Soyuz roketinin iticilerinde bir arıza meydana geldiği fakat arızanın tam olarak ne olduğunun bilinmediği belirtiliyor. Kaza sonrasında Rusya, tüm insanlı uzay faaliyetlerini durdurduğu açıkladı.