Spotify, Daha Az Ücrete Mal Olacak Yeni Telif Hakkı Modeli Üzerinde Çalışıyor

Spotify, Daha Az Ücrete Mal Olacak Yeni Telif Hakkı Modeli Üzerinde Çalışıyor

İnternet üzerinden müzik dinlemeye yarayan Spotify, uzun yıllardır yayıncıların en büyük sıkıntısı olan telif hakları sorununu çözmeye çalışıyor. Dünya çapında etkili olacak bir sistem üzerinden çalışan başarılı müzik platformu, yeni projesi hakkında bilgi verirken bile oldukça umutluydu.

2008 yılından bugüne kadar müzik dinleme servisleri arasında üst sıralarda yer alan Spotify, ülkemizde de kullanıcıların ilk tercihi olma yolunda ilerliyor. Masaüstü cihazların yanı sıra tüm mobil cihazlarla da sorunsuz çalışan Spotify uygulaması, milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor.

Telif haklarında evrensel bir kural olmadığı için her büyük müzik uygulamasının yasalarla bir sorunu oluyor. Spotify'ın da telif haklarına ödediği paralar konusunda bazı şikayetleri var. Aslında kullanıcılarına müzik ulaştırmak için Spotify para vermeye karşı değil ama onun sorunu plak şirketleriyle. Ödediği paranın bir kısmının yerine ulaşmamasından ve gönderilen paranın ortada yok olmasından şikayetçi olan Spotify, bunu çözecek evrensel bir yöntem üzerinde çalışıyor.

Spotify'ın yeni evrensel yönteminde, ödenen bir telif hakkı tüm ülkelerde geçerli olacak ve ödemeler plak şirketlerine direkt yapılacak. Yani herhangi bir aracı olmadan ödemeler yapıldığı için paralar da şüpheli bir şekilde tükenmeyecek.

Yayın hayatına başladığı günden itibaren müzik şirketlerine toplamda 3 milyar dolardan fazla para yatırdığını dile getiren şirket, yatırdığı paranın yüzde birlik bir kısmından habersiz olduklarının da altını çizdi. İlk olarak ABD'de başlatılması planlanan yeni Spotify telif hakları yöntemi, diğer ülkeler içinde geliştirilmeye çalışılacak.

En İyi Mobil Müzik Dinleme Uygulamaları 

En İyi Ücretsiz Müzik Dinleme Servisi Spotify

YORUMLAR