Spotify, SoundCloud'u Satın Almaktan Vazgeçti

Spotify, SoundCloud'u Satın Almaktan Vazgeçti

Online müzik servislerinin büyük yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz. Hatta telefonlarda müzik depolama alışkanlığının yavaş yavaş kaybolduğunu görüyoruz. Aynı pazarda varlıklarını sürdüren şirketlerden Spotify ve Soundcloud, aylardır çeşitli pazarlıklar yapıyorlardı. Spotify, SoundCloud'u kendi ekosistemine dahil etmekte ısrarcı diyorduk ki, bugün satın almaktan vazgeçtiğini öğrendik.

Financial Times, Eylül ayında online müzik servisleri Spotify ve Soundcloud'un birbiriyle görüştüğünü açıklamıştı. Şimdi ise aylardır devam eden görüşmelerin sonuçsuz kaldığını ve Spotify'ın devralma işleminden vazgeçtiğini öğrendik. Kimliği belirsiz bir kaynaktan gelen bilgiler doğrultusunda yapılan haberde, yoğunlaşan rekabet ortamının satın alımı zorlaştırdığı belirtiliyor. Diğer yandan, SoundCloud'un sahiplerinin 1 milyar dolar istediği de gelen dedikodular arasında yer alıyor.

Daha önce sizinle paylaştığımız haberde, Spotify'ın SoundCloud'u satın aldığı taktirde, zorlu bir dönüşüm süreciyle karşı karşıya kalacağından bahsetmiştik. Altyapının çok büyük olması ve Soundcloud'un Mart ayında ücretli abonelik hizmeti vermeye başlaması işi zorlaştırabilirdi. Gerçek sebebini bilmiyoruz, belki de hiç öğrenemeyeceğiz; ama rekabet ortamı ön plandaysa, bu durumların da değerlendirildiği yorumunu yapabiliriz.

İlerleyen dönemlerde her iki şirket nasıl hamleler yapacak hep birlikte göreceğiz. 

Spotify, SoundCloud'u Satın Alabilir

YORUMLAR