Spotify ve Apple da Irkçılara Karşı Cephe Aldı

Spotify ve Apple da Irkçılara Karşı Cephe Aldı

Dünya'nın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Apple ve en yaygın kullanılan müzik servislerinden olan Spotify, ırkçılık karşısındaki tavırlarını net olarak ortaya koydular.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylarda ırkçılığın tekrar yükseldiğine, ırkçılar tarafından gerçekleştirilen şiddet eylemlerinde insanların yaralandığına ve hayatını kaybettiğine tanık olmuştuk. Amerika'nın Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde yaşanan olayda beyaz üstünlüğünü savunan ırkçı görüşe sahip kişiler araçlarıyla ırkçılığı protesto eden insanların arasına dalmıştı. Can kaybı yaşanan, çok sayıda ağır yaralının bulunduğu olay bütün Dünya'nın tepkisini çekmişti.

Daha önceden Discord, bu ırkçı görüşün internet sitesi olan AltRight.com'a ait iletişim sunucularını kapattığını duyurmuştu. Şimdi ise Spotify, ırkçıların nefret propagandası yapan şarkılarını kendi platformu üzerinden kaldırdığını açıkladı. Apple ise ırkçılara ait internet sitelerindeki Apple Pay ödeme sistemi desteğine son verdi.

Apple CEO'su Tim Cook daha önceden paylaştığı bir Twitter mesajında ırkçılığın yeni bir sorun olmadığını ve herkesin ırkçılık karşısında durması gerektiğini dile getirmişti. Spotify yetkilileri ise nefret propagandası yapan şarkıların kendilerine raporlanmasından memnun olduklarını, durumu aciliyetle inceleyerek eyleme geçtiklerini açıklıyor.

Discord Irkçılara Baltayı İndirdi

YORUMLAR