Steve Jobs Apple Haritaları İlk iPhone İçin Planlıyordu

Steve Jobs Apple Haritaları İlk iPhone İçin Planlıyordu

Bilindiği gibi Apple, kullanıcılarına Google Maps uygulaması yerine iOS 6 yazılımı ile TomTom üreticisinin sağladığı veriler üzerinden gelen bir harita uygulamasını sunuyor. iOS 6 mobil yazılımının harita uygulamaları da az tartışma yaratmıyor değil. Apple’ın bu harita uygulamalarını yapma kararını nasıl aldığını araştıran New York Times, ilk iPhone üretiminin yapıldığı tarihlere gitmiş ve bakın neler bulmuş.

New York Times’ın ‘Haritalar’ yazı dizisine eklediği son makalede yer alan haberine göre, Steve Jobs ilk iPhone için haritalama uygulaması yapmaya iPhone’un çıkışına sadece haftalar kala karar vermiş.

Steve Jobs Haftalar Önce Harita Uygulaması Yapılmasını İstedi

New York Times’ta yer alan haberde bu bilgileri veren kişi, daha önce iPhone yazılımı üzerinde çalışan Apple mühendisi. Anlatılanlara göre, ilk iPhone’un haritalar uygulaması içermesi, telefonun çıkışından önce, şirketin planları arasında yer almıyormuş. Çıkışından haftalar önce, Bay Jobs, dokunmatik ekranın yeterliliklerini görmek için harita uygulaması yapılmasını istemiş. İki mühendis sunum için üç hafta içinde bir haritalama uygulaması meydana getirmiş.

Google’ın Haritalardan Haberi Var Mıydı?

Habere göre; Google, Apple’ın kendi haritalarını meydana getirmek istediğini öğrendiğinde, iki şirket arasında anlaşma yapılalı neredeyse bir yıl geçmiş ve bununla ilgili o yıl içinde hiçbir belirti yokmuş. Fakat New York Times’a göre Google, Apple’ın haritalar uygulamasından haberdar olmasına rağmen bu uygulamanın kullanıcılara sunulacağına inanmıyordu.

Apple şu anda hâlâ iyi sayıda satmaya devam ediyor. Fakat bazı taleplere de cevap verecek nitelikte olmadığı kesin. Zira son günlerin en popüler konusu iOS 6 ile gelen Apple haritalar uygulamasına dair sorunlar. Bakalım Apple'ın önde gelen isimleri bu konuda nasıl bir çözüm ortaya koyacaklar ve ilerleyen günler bize neler gösterecek.

YORUMLAR