Symbian için Geri Sayım Başladı

Symbian için Geri Sayım Başladı

Bundan sadece üç dört yıl önce mobil telefon pazarının en önemli işletim sistemleri arasında yer alan Symbian'ın adı bu günlerde neredeyse hiç duyulmuyor. Öyle ki Symbian'ın en büyük destekçisi konumunda olan Nokia bile Windows Phone işletim sistemine geçmesinin ardından Symbian'la neredeyse tüm bağlantısını kopardı diyebiliriz.

Financial Times tarafından yayınlanan habere göre Nokia bu yaz son Symbian cihazlarını da piyasa sürecek ve ardından Symbian işletim sisteminiyle olan ilişkisini tamamen bitirecek. Bunun en büyük sebebi olarak da Nokia'nın tüm cihazlarını tamamen Windows Phone 8 işletim sistemine taşıma isteği ve Windows Phone 8'e sahip olan cihazların satışlarının Symbian'lı cihaz satışlarını geride bırakmış olması. Ayrıca Nokia, Symbian işletim sistemine sahip olan cihazların satışları daha da düşmeden bu konuya önlem almak istiyor.

Peki 1997 yılında piyasaya sürülen ve birçok farklı firma tarafından mobil cihazlar üzerinde kullanılan Symbian işletim sisteminin sonunun gelmesine neden olan olaylar nelerdi?

Symbian'ın sonunu getiren en büyük nedenlerden ilki 2007 yılında iPhone'un duyurulması ve piyasada gerçekten ciddi bir başarı yakalaması oldu. İkinci nedeniyse Google tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android'i kullanıma sunması ve kısa sürede Symbian'ı ikinci plana atmasıydı.

Symbian'ın en büyük destekçilerinden olan Nokia'nın da Symbian işletim sisteminden vazgeçerek Windows Phone ile yoluna devam edecek olması Symbian'ın artık sona yaklaştığının en büyük göstergesi oldu. Bakalım bundan birkaç yıl sonra Symbian işletim sistemini hala hatırlayan kullacılar olacak mı?

Yahoo CEO'su Marissa Mayer ile Öğle Yemeğine Ne Dersiniz?

YORUMLAR