T-Mobile ve Sprint Birleşme Kararı Aldı

T-Mobile ve Sprint Birleşme Kararı Aldı

ABD’deki telekomünikasyon sektörünün iki büyük oyuncusu T-Mobile ve Sprint birleşme kararı aldı. İki GSM şirketi, Verizon ve AT&T’ye karşı tek çatı altında mücadele edecek. 

ABD’deki GSM operatörlerinin sayısını üçe düşürecek olan birleşme, 146 milyar dolarlık yeni bir şirketin ortaya çıkmasını sağlayacak. Telekomünikasyon sektöründeki kartların yeniden dağıtılmasına yol açacak olan bu hamle, ABD’nin lider GSM operatörü Verizon ile ikinci en büyük operatörü AT&T ile olan rekabet gücünü önemli oranda artıracak.

t-mobile sprint

Esasen T-Mobile ve Sprint arasındaki birleşme görüşmeleri 2014 yılına dayanıyor. Daha önce orta yolun bulunamaması sebebiyle iki kez masadan kalkan şirket yetkilileri, nihayet anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Her iki şirketten yapılan ortak açıklamada, Sprint'in piyasaya değerinin 26 milyar dolar; T-Mobile’ın ise 55 milyar dolar olduğu açıklandı. T-Mobile çatısı altında ortaya çıkacak olan şirketin değerinin ise yaklaşık 146 milyar doları bulacağı belirtildi. Ayrıca halihazırda T-Mobile’ın CEO’su olan John Legere'nin yeni şirkette de aynı pozisyonda devam edeceği ifade edidi. 

ABD’nin en büyük üçüncü ve dördüncü GSM operatörlerini birleştiren anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulunan T-Mobile CEO’su John Legere, ABD tarihindeki en yüksek ağ kapasitesini sunmak için çalışacaklarını söylerken, ABD’yi 5G bağlantısında lider hale getireceklerinin sözünü verdi.

Öte yandan rekabet kurumunun iki dev şirketin birleşmesine onay verip vermeyeceği de büyük bir merak konusu. Zira her iki şirket daha önce de birleşmek için masaya oturmuş; ancak mevcut düzenlemelerden meydana gelebilecek zorluklar nedeniyle bu karardan vazgeçmek zorunda kalmıştı.