Taciz Olayları Sonrası Google CEO'sundan Çalışanlarına Önemli Mesaj

Google CEO Sundar Pichai

Hatırlanacağı üzere bir dönem cinsel taciz olaylarıyla gündeme gelen Google, sıkıntılı bir süreç yaşamıştı. Android'in babası olarak da bilinen eski Google çalışanı Andy Rubin, şirket içinde cinsel tacizde bulunmakla suçlanmıştı. Bu sorunu sessiz sedasız ve en az hasarla çözmek isteyen Google, Rubin'e 90 milyon dolarlık bir tazminat ödemiş ve şirketle tüm bağlantısını sonlandırmıştı.

Google CEO'su Sundar Pichai de cinsel taciz gibi hassas konularda Google’ın ne kadar duyarlı bir şirket olduğunu sık sık vurguluyordu. Şimdilerde ise Pichai'nin şirket çalışanlarına bu konuda bir mesaj yolladığı ortaya çıktı.

Mesajında cinsel taciz konusuna değinen ve önemli bilgiler veren Pichai, 2016 yılından bu yana cinsel tacizde bulunduğu tespit edilen 48 Google çalışanının daha görevine son verildiğini belirtiyor. İşine son verilen 48 kişi arasında 13 orta seviye yönetici olduğunu da belirten Pichai, işten uzaklaştırılan hiçbir çalışana Andy Rubin gibi bir tazminat verilmediğinin de altını çiziyor.

Mesajında, üst düzey yöneticilerin altlarında çalışanlarla iş harici bir ilişki kurmaması konusunda önemli sözleşmelerin olduğunu da hatırlatan Pichai, Google'ın herkesin çalışmak istediği güvenli bir şirket olduğunu vurguluyor.

Mesajda Andy Rubin’e neden bu kadar yüklü miktarda bir tazminat ödendiği konusuna ise açıklık getirilmiyor.