Teknoloji Şirketlerini Yöneten Milyon Dolarlık Kadın CEO'lar

Teknoloji Şirketlerini Yöneten Milyon Dolarlık Kadın CEO'lar

'CEO' kısaltması ile bilinen üst düzey yöneticiler, farklı ülkelerde aynı seviyede bulunan meslektaşlarından daha farklı kazançlara sahip olabiliyorlar. ABD yapılan bir araştırma, bu ülkede kadın CEO'ların erkeklerden daha çok kazandıklarını ortaya çıkardı.  

Amerikalı kadın üst düzey yöneticiler, bu ülkede ortalama yıllık kazançlarını geçen yıl yüzde 9 artırmayı başardılar. Bu bağlamda, gelirleri yıllık olarak 13,1 milyon dolara yükselirken, erkeklerin ortalama yıllık geliri 11,4 milyon dolar seviyesinde kaldı.

Anadolu Ajansının, "Equilar" adlı veri şirketinin raporlarından derlediği habere göre; Amerikalı kadın CEO'lar ortalama yıllık gelirlerini geçen yıla oranla yüzde 9 artırabilmeyi başardılar.

Özellikle teknoloji sektöründe görev yapan kadın CEO'ların öne çıktığı bu araştırma raporlarına göre, Amerika'da en fazla kazanan kadın yöneticileri arasında 32,3 milyar dolarlık yıllık geliriyle International Business Machines'ın (IBM) CEO'su Virginia Rometty başı çekiyor.

Hepimizin tanıdığı Yahoo eski CEO'su Marissa Mayer, bu sıralamada 27,4 milyon dolar yıllık geliriyle ikinci sırada yer alıyor.

Sıralama şöyle devam ediyor;

  • Pepsi Co'nun CEO'su Indra Nooyi 25,2 milyon dolar
  • General Motors'un CEO'su Mary Barra 22,4 milyon dolar
  • General Dynamics'in CEO'su Phebe Novakovic 21,2 milyon dolar

Ne diyelim, hepsine kolay gelsin!

Marissa Mayer Yahoo'dan Ayrıldığı İçin 186 Milyon Dolar Daha Alıyor

Yahoo’da İsim ve Yönetim Değişikliği, Adı Altaba Oluyor ve Mayer Gidiyor

YORUMLAR