Telefon Şebekesiz ve İnternetsiz Köy Kalmayacak

Telefon Şebekesiz ve İnternetsiz Köy Kalmayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türk Telekom arasında, internet ve telefon şebekesinin ulaşmadığı köylere, askeri birliklere ve benzeri yerlere alt yapının ulaşmasını ön gören anlaşmanın üçüncü fazı imzalandı. 

Evrensel Erişim Hizmeti projesi kapsamında, yapılan çalışmaların ardından imza aşamasına getirilen projeyle birlikte binlerce yerleşim yerinin sabit telefon hattına ve internete ulaşması amaçlanırken, en küçük yerleşim yerine dahi alt yapının ulaşmasının istendiği de açıklandı. İlk olarak 2010 yılında imzalanan anlaşmanın ardındna Türk Telekom, 2 binin üzerinde yerleşim yeri ve askeri birliğe telefon ve internet altyapısı kurdu. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca tespit edilen yerleşim yerlerine götürülen sabit telefon ve internet hizmeti ile başta karakollardaki askeri personel olmak üzere kırsal bölgelerdeki vatandaşların dış dünya ile iletişimi mümkün olurken, bölgesel kalkınma hedeflerine de ciddi destek sağlandığının altı çizildi. Projenin tamamlanmasıyla birlikte 2 bin 163 kırsal yerleşim yerinin alt yapılara kavuşacağı da kaydedildi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, telefon şebekesinin ve internet erişimin bölgesel kalkınma için çok önemli olduğunu belirtirken, 2010 yılından bu yana 326 milyon TL’lik altyapı yatırımı gerçekleştirildiğini söyledi. Açıklamalarına devam eden Bakan Arslan; "Maliyetini Evrensel Hizmet Fonu’nun üstlendiği projenin 2018’de tamamlanacak 3. faz sözleşmesi ile 2010 yılından bu yana yapılan yatırım toplamda 500 milyon TL’yi bulacak" dedi.

Eğitim ve sağlıkta olduğu gibi teknoloji alanında da bütün ülkenin her imkana ulaşması gerektiğini belirten Arslan, "Bu sebeple tüm vatandaşlarımızın telefon ve internet hizmetine bölgesel bir fark hissetmeksizin en yüksek kalite ile diledikleri zamanda ulaşabilmelerini hedefliyoruz. Bu kapsamda başlattığımız ‘Elektronik Haberleşme Altyapısı Olmayan Askeri Birlik, Köy, Mahalle, Mezra ve Benzeri Yerleşim Yerlerine Telefon ve İnternet Altyapısının Kurulması ve İşletilmesi’ projesi ile başta askeri karakollarımızdaki personelin özel iletişimi olmak üzere, Anadolu’nun en ücra köşelerindeki en küçük yerleşim birimlerine kadar ülkenin dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımız uzaktaki akrabalarına rahatlıkla ulaşabilecek. İsterse uzaktan eğitim dahil olmak üzere internetten birçok farklı hizmeti alabilecek" şeklinde konuştu. 

Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç da yapılan yatırımların önemine dikkat çekerken, bu yatırımların 5G teknolojisinin yayılması için avantaj olduğunu söyledi ve şunları ekledi: "Türk Telekom’un kurulumunu yaptığı, ülkenin dört bir yanına götürülen bu altyapı önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek 5G gibi yeni teknolojilerin de hızla kurulması ve yaygınlaşması açısından ülkemize büyük avantajlar sağlayacak. Ayrıca teknik altyapının olmadığı, kalkınmada öncelikli bölgelerde yaşayan vatandaşların iletişim konusundaki dezavantajlarını da önemli ölçüde gideriyor."

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, yapılan ilk anlaşmanın ardından belirlenen 2 bin 163 noktanın yüzde 94'lük kısmına erişimin sağlandığını kaydetti."2.163 yerleşim yerinden 2.033’ünde sabit telefon ve internet altyapısı kurulumu tamamlandı ve şu anda aktif kullanımda. 3. fazda, 2018 yılı sonuna kadar hedeflenen yerlerin tamamına altyapı kurulumu gerçekleştirilecek ve tüm altyapının bakım ve işletim çalışmaları sürdürülecek. Türk Telekom olarak vatandaşların hayatına dokunan her türlü hizmet ve teknolojiyi ülkenin dört bir yanında yaygınlaştırma hedefimiz kapsamında yeni ürün ve hizmetleri ihtiyaç duyulan her yere hızla götürmek üzere faaliyetlerimizi sürdürüyoruz." dedi.

Bakanlık Ömrü Biten Telefonları Ekonomiye Kazandırdı

Maliye Bakanlığı, Google'a 300 Milyon TL Ceza Kesti

YORUMLAR