Telefon Sensörleri Hayatınızı Kurtarabilir!

sensory

Acil durum hatlarını arayan kullanıcıların yerini tespit etmek tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesidir. Ancak bazı durumlarda arayanlar ya panikten ya da sessiz olması gerektiğinden acil durum hattını aradığında rahatça konuşamayabilir. Bu durumda iki mucit tarafından geliştirilen ve Sensory adı verilen sistem, arayanların tam yerini tespit etme konusunda kritik bir rol üstlenme potansiyeline sahip.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nden William Falcon ve Henning Schulzrinne, akıllı telefonların sensörleri vasıtasıyla acil durumlarda kişinin hem binadaki yerini hem de binanın kaçıncı katında olduğunu tespit edebilen bir sistem geliştirdi. Akıllı telefonlarda mevcut olan GPS, sinyal gücü ve atmosfer basıncını kombine ederek Sensory adını verdikleri sistemi geliştiren ikili böylece arama kurtarma operasyonlarında kilit rol üstlenecek bir buluşa imza attı.

Arama kurtarma operasyonlarındaki temel soruna değinen Falcon, Telefonlar sensörleri vasıtasıyla kişinin binanın içinde mi dışında mı olduğunu belli ediyor. Ancak kişinin hangi katta olduğu tam olarak tespit edilemiyor. 2014’ten sonra üretilen iPhone’lar deniz seviyesinden yüksekliği tespit edebiliyor. Ancak kat yükseklikleri binadan binaya değişebileceği için başı belada olan kişinin hangi katta olduğu tam olarak tahmin edilemiyor.” yorumunda bulundu.

Binaların kat yükseklikleri için standart bir ölçü bulunmadığını değerlendiren Falcon ve Schulzrinne, New York’taki 1100 binanın kat yüksekliklerini hesaplayarak ortalama bir değer tespit etti. Daha sonra aralarında Rockefeller Center’ın da bulunduğu 63 binada bu sistemi test eden ikili yüzde 91 oranında isabetli sonuç aldı.

Sensory adı verilen sistemin itfaiye departmanı tarafından etkin şekilde kullanılabileceği öngörülürken, sistem Londra Metropolitan Polis Servisi tarafından da beğeni topladı. Sensory’nin şimdilik sadece web sürümü mevcut ancak yakın zamanda akıllı cihaz mağazalarında da yerini alması bekleniyor.

YORUMLAR