Telefonunuzdaki Operatör Uygulamalarını Kaldırmak Artık Mümkün

Telefonunuzdaki Operatör Uygulamalarını Kaldırmak Artık Mümkün

Operatörünüz tarafından ön yüklü olarak gelen uygulamaları artık rahatlıkla kaldırabileceksiniz.

Bir çok telefon kullanıcısı tarafından en çok şikayet edilen konuların başında, reklam içeren mesajlar ve kaldırmasına izin verilmeyen operatör uygulamaları gelir. Özellikle, operatörünüzün sunmuş olduğu kampanyadan yararlanarak aldığınız cihazların neredeyse tamamında gerekli ya da gereksiz bir çok uygulama yüklü olur. Yüklü olması, bu uygulamaları kaldırabildiğimiz sürece, problem olacakları anlamına gelmez. Ancak bazı uygulamalar var ki kaldırmanız mümkün olmadığı gibi sürekli olarak sistem kaynağı yerler ve gereksiz yer kaplarlar.

İşte bu aşamada devreye giren Google, yeni Android sürümü Lollipop ile bu soruna çözüm getirmiş durumda. Play Auto adı verilen sistem sayesinde ön yüklü olarak gelen operatör uygulamalarını kullanıcılar kolaylıkla kaldırabilecekler. Böylece istemedikleri uygulamalardan kurtuldukları gibi, bu uygulamaların kullandıkları sistem kaynağından da tasarruf etmiş olacaklar.

Yapılan açıklamada şimdilik, operatörler tarafından yüklenen uygulamaları kaldırabileceğimiz söyleniyor. Bu uygulamaların arasına cihaz üreticisi tarafından yüklenen uygulamaların dahil olup olmayacağı hakkında kesin bir bilgi bulunmamakta. Chrome, Gmail gibi Google'ın kendi uygulamarı ise tamamen bu sistemin dışında bırakılmış.

Motorola Nexus 6, 12 Ülkede Daha Satışa Çıkıyor

YORUMLAR