Tim Cook, iCloud için Yeni Güvenlik Önlemlerinin Sözünü Verdi

Tim Cook, iCloud için Yeni Güvenlik Önlemlerinin Sözünü Verdi

Apple'da CEO olan Tim Cook, 31 Ağustos'ta meydana gelen hacker hareketinden mağdur olan Hollywood yıldızlarından sonra ilk kez bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada çıkan iyi haber, 2 hafta içersinde iCloud için gelecek olan büyük güvenlik önlemleri.Cook, iCloud hesaplarının kırılmasında ünlülerin güvenlik sorularını tahmin eden hayranların büyük bir payı olduğunu kabul ediyor. Birkaçı da şifreleri ele geçiren programların kurbanı oldular. Apple CEO'sunun altını çizerek anlatmak istediği bir başka husus da güvenlik açığının Apple ID'lerinden kaynaklanmadığını ve hackerların bu şifrelere uzanamadığıydı.

Steve Jobs'dan sonra işleri teslim alan yeni yöneticinin ağzından Apple'ın yürüteceği işlemler şu şekilde olacak:

Apple, hesaptaki şifre değişikliğinde, başka bir cihazdan iCloud hesabına ulaşmak isteyen biri olduğunda, veya farklı bir cihaz ilk kez iCloud hizmetinizden faydalanıyorsa e-posta veya bildiri yardımıyla kullanıcılara bir uyarı ve onay seçeneği sunacak. Bugüne kadar şifre değiştirilmek istendiğinde veya başka bir cihazdan ilk kez hesabınızla giriş yapıldığında iCloud bir e-posta aracılığıyla kullanıcılarını uyarıyordu. iCloud dosyalarının bir başka cihazda yeniden yapılandırılmasına dair bir bildiri sistemi hiç yoktu.

iCloud'un bu güvenlik açığı uzun süreler boyunca tartışılan bir sorundu ve Apple bu konuyu daha önce ciddiye almamıştı. Yeni mobil işletim sistemi iOS 8 ile birlikte 2 aşamalı bir güvenlik sistemi çoğu uygulamalar ve özellikle iCloud kullanıcıları için standart hale getirilecek. Apple'ın açıklamasına göre bu güvenlik sistemini kullanan insanların sayısı az. Bu yüzden şirket, kullanıcıların katılımını zorunlu önlemlerle motive etmeyi planlıyor.

Apple, bu bildirileri iki hafta içersinde kullanıcılarına göndermeye başlayacak. Yeni sistem, kullanıcıların beklenmedik olaylara hızlı tepki vermelerine izin verecek. Bu tepkilerin içersinde şifreyi hızlıca değiştirip hesabı kontrol altına almak veya Apple'ın güvenlik ekibini uyarmak gibi seçenekler de var.

YORUMLAR