Tor Browser ABD Yargı Sisteminde Meşrulaşıyor

Tor Browser ABD Yargı Sisteminde Meşrulaşıyor

Dikkat ettiyseniz son yıllarda internet ile ilgili haberlerin büyük çoğunluğunu sansür, erişim yasakları, izlemeler, kayıt almalar ve kişilik haklarını zedeleyen takipler oluşturuyor. Bu tip tehlikeleri aşabilmek ve internete özgür ve güvenli bir şekilde erişim sağlamak için açık kaynak kodlu bir yazılım olan Tor Browser'ı tercih ediyoruz. Haberimize konu olan, ilk çıktığı zamanlarda ABD'li yetkilileri çok rahatsız eden Tor, şimdilerde ABD yargı sisteminde meşrulaşıyor. 

Dünya çapındaki kullanıcılara anonim gezinti imkanı vermesiyle tanınan ve kullanıcı bilgilerinin gizliliğini esas alan bir servis olan Tor Browser'ın arkasındaki Tor ağı internette bıraktığınız izleri yok edebilmeniz için kullanabileceğiniz en başarılı çözümlerden biri. Uzun yıllardır kullanıcılara hizmet eden ve anonim internetin kapısı olan Tor ağında veriler farklı sunucular arasında transfer edilerek ve şifrelenerek bu kişisel verilere erişilmesi ve izinin sürülmesi zorlaştırılıyor.

ABD'li yargıçlara son günlerde katıldıkları seminerlerde bir tavsiyede bulunuluyor: "İnternet sayesinde doğabilecek tehlikelerden korunmak için Tor kullanın." DoJ Cybercrime Lab direktörü Ovie Carroll'ın San Diego'da düzenlenen Federal Yargı Semineri'nde 100'ün üzerinde yargıça Tor kullanmayı tavsiye etti. Kendi ev ve iş bilgisayarlarını kullanırken kişisel bilgilerini korumak için bu yöntemi tercih etmeleri istenen yargıçlardan Tor'a onay çıktı. 

Kolluk kuvvetlerinden hala Tor'a karşı mesafeli olanlar olsa bile, Tor'un kısa zamanda dünya üzerinde daha fazla kullanıcıya ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

1 Milyon Kişi Facebook'a Tor Kullanarak Ulaşıyor

YORUMLAR