Toyota, 1 Milyondan Fazla Aracını Geri Çağırıyor

Toyota, 1 Milyondan Fazla Aracını Geri Çağırıyor

Toyota yaptığı açıklamada, Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgeler de dahil olmak üzere bir milyonun üzerindeki hibrit motorlu C-HR ve Prius model aracını geri çağırmayı planladığını söyledi.

Japonya’nın lider otomobil üreticisi Toyota, 1.03 milyon adet Prius ve C-HR aracını mekanik aksanlarındaki önemli bir sorun nedeniyle geri çağırıyor. Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu modellerin hibrit motorlu versiyonlarının güç kontrol ünitesindeki kablonun korum bölümü zayıf olduğu yanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. 

Kablo demetinde veya kapağında toz biriktiği takdirde, teller üzerindeki yalıtım, araç titreşimleri nedeniyle zamanla aşınabiliyor. Toyota, bu durumun yangın riskine yol açabilecek bir elektriksel kısa devreye neden olabileceğini söyledi.

Toyota C-HR hibrit

Bu önemli sorun, Haziran 2015 ile Mayıs 2018 arasında Japonya’da üretilen hibrit motorlu Prius ve C-HR model araçları kapsıyor. 

Toyota sözcüsü Jean-Yves Jault, Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelerdeki toplam 1.03 milyon adet aracı geri çağıracaklarını söylerken, bu otomobillerin kabaca yarısının Japonya'da kullanıldığını aktardı. Jault ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri'nde yalnızca 192 bin adet Prius modelinin söz konusu problemden etkilendiğini açıkladı. 

Japon otomotiv devi, 2016 yılında hava yastığı sorunu sebebiyle aralarında Corolla ve Yaris modellerinin de olduğu toplam 5.8 milyon aracı geri çağırmıştı. 

YORUMLAR