Japon Devi Toyota, 1.7 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Japon Devi Toyota, 1.7 Milyon Aracını Geri Çağırıyor

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Toyota, 2010 ile 2015 yılları arasında üretilen dünya çapındaki 1.7 milyon aracını hava yastığı arızası sebebiyle geri çağırıyor.

2016 yılında aynı sorun nedeniyle aralarında Corolla ve Yaris modellerinin de olduğu toplam 5.8 milyon aracını geri çağıran Japon devi, bu önemli sorunun üstesinden henüz gelebilmiş değil.

Şirketten yapılan açıklamada, 1.3 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere toplam 1.7 milyon aracın hava yastıklarındaki hata nedeniyle geri çağırılacağı duyuruldu. Bu önemli sorun, 2010 ile 2015 yılları arasında Japonya’da üretilen araçları kapsıyor. 

Japon otomobil üreticisi, Takata firması tarafından üretilen sürücü ve ön yolcu hava yastıklarındaki şişirici fişeklerinin zaman içinde standartların üzerinde nemlenebileceğini ve bu durumun hava yastığının açılması sırasında normalden fazla ısı ortaya çıkabileceğini belirtti.

toyota arabaları

Olumsuz bir sonucunun ortaya çıkmaması ve meydana gelebilecek olası bir sorunu önceden önlemek amacıyla milyonlarca aracını geri çağıran Toyota, söz konusu problemi çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Takata firmasının ürettiği hava yastıkları sebebiyle sorun yaşayan tek firma Toyota değil. Ford, geçtiğimiz hafta Takata hava yastıklarındaki arıza sonucu ABD’deki 1 milyondan fazla aracını geri çağırmıştı. 

Tokyo merkezli Takata firması, sahtekarlık suçlamalarının ardından 2017 yılında iflas başvurusunda bulunmuştu. Aynı yıl içinde ABD’li Key Safety Systems şirketi tarafından satın alınan Takata, zedelenen marka imajını düzeltmenin yollarını arıyor.

Takata’nın hava yastığı tedarik ettiği markalar arasında, Honda, Nissan, Mazda, General Motors ve BMW gibi şirketler de bulunuyor.

Çarpışmalarda patlayan Takata hava yastıklarına bağlı 290'dan fazla yaralanma ve 23 ölüm meydana gelirken, bu hava yastıklarının ne kadarının hala risk altında olduğu henüz belli değil.