Trump'ın Hedefindeki Amazon, Pentagon'un Bulut Sağlayıcısı Olabilir

Amazon, Pentagon'un Bulut Sağlayıcısı Olabilir

ABD Başkanı Donald Trump'ın vergi ödememekle eleştirdiği Amazon, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'la 10 milyar dolarlık bulut depolama anlaşması imzalamaya çok yakın.

Business Insider’ın haberine göre, Microsoft'un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ile yarışan Amazon, ülkenin savunma sistemleri için bulut servisleri sağlamaya bir adım daha yaklaştı.

Trump'ın tüm baskısına rağmen diş geçiremediği Pentagon, 10 milyar dolarlık dev ihaleyi Jeff Bezos'un şirketi Amazon'a vermeye hazırlanıyor. Her ne kadar anlaşmanın kazananı resmi olarak açıklanmamış olsa da, e-ticaret devinin ihaleyi almasına kesin gözüyle bakılıyor.

İsminin gizli tutulmasını isteyen bir kaynak, anlaşmanın yakında açıklanacağını söylerken, "Bu anlaşmayı durdurabilecek bir olasılık düşünemiyorum. İş sadece kontrat tarihinin resmi olarak duruyulmasına kaldı. Anlaşmayla beraber hükümetin Amazon'un bulut altyapısını kullanmaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Trump'ın Oracle'ın CEO'su Safra Catz ile geçtiğimiz günlerde bir yemek yediği ve anlaşmanın detaylıca tartışıldığı iddia ediliyor. Beyaz Saray cephesinden yapılan açıklamada ise söz konusu iddialar kesin bir dille yalanlanırken, Trump'ın Pentagon ve Amazon arasındaki görüşmelerde yer almadığı belirtildi.

Halihazırda ülkedeki istihbarat birimlerinin altyapılarılarını modernize etmek ve daha fazla bilgiyi, daha hızlı bir şekilde sunan bir bulut servisi inşa etmek üzere 600 milyon dolarlık bir anlaşmaya sahip olan şirket, 3 yıl önce geliştirmeye başladığı "gizli bulut servisini" yakında hizmete sunmaya hazırlanıyor.

YORUMLAR