Tüketici Haklarına En Çok Telefon Şikayet Ediyoruz

Kullanıcıların herhangi bir durum karşısında haklarını araması amacıyla bulunan Tüketici Hakem Heyetine en çok akıllı telefonlardan dolayı başvurduğumuz ortaya çıktı. 2018 içerisinde yalnızca Edirne'de 2 bini aşkın şikayet bulunuyor.

Edirne Ticaret Müdürü Mahmut Altun'un yapmış olduğu açıklamalar, kullanıcıların şikayet raporunu gözler önüne serdi. Olumsuz durumların yaşanması sonucunda Ticaret Bakanlığınca 211 Tüketici Hakem Heyetinin yetkilendirildiğini dile getiren Altun, her geçen yıl başvuruların arttığını söyledi.

Ölü Piksel, Hayalet Ekran ve Anakart Sorunları Baş Gösteriyor

"Edirne Tüketici Hakem Heyetine 2018'de 2 bin 322 müracaatta bulunuldu, vatandaş şikayetini bildirdi. Tüketici Hakem Heyeti olarak bu müracaatları değerlendirdik ve 1992 karar alındı. En çok şikayet edilen konu cep telefonu, ondan sonra ayakkabı, giyim ve diğer ürünler geliyor." şeklinde konuşan Mahmut Altun, 'ölü piksel', 'hayalet ekran', 'anakart problemi' gibi sorunlar yüzünden şikayet aldıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl içerisinde Tüketici Hakem Heyeti'nin yaptığı inceleme sonucu aldığı kararlardan yüzde 65'inin tüketici için olumlu olduğu gözlemlenirken yüzde 35'inin ise satıcı taraflı olduğu ifade edildi. Ayrıca Altun şirketler ile yaşanan sorunlarda üst sınırın 8400 TL olduğunu söyledi. Eğer kullanıcının şikayeti bu miktarın üstündeyse Asliye Hukuk ve Tüketici mahkemelerine gitmesi gerekiyor.