Türk Gitarist Japon Milyarderle Ay'a Gitmek İstiyor

Tolgahan Çoğulu Ay

Türkiye’nin önemli müzisyenleri arasında yer alan gitarist Tolgahan Çoğulu, Ay’a gitmek istediğini söyledi. Ünlü gitarist, yayınladığı bir videoyla Japon iş adamı Yusaku Maezawa’nın yanında yer alacak sanatçılardan biri olmak istediğini dile getirdi.

Yaklaşık üç hafta önce düzenlenen basın toplantısıyla SpaceX’in uzaya götüreceği ilk turistin Japon milyarder Yusaku Maezawa olacağı açıklanmıştı. Elon Musk ile toplantıya katılan Yusaku Maezawa ise Ay seyahatinde yalnız olmayacağını, yanına dünyanın dört bir yanından sanatçıları alacağını ifade etmişti.

2014 yılında Margaret Guthman Müzik Enstrümanları Yarışması sonucunda tasarladığı mikrotonal gitar ile birincilik ödülü sahibi olan Tolgahan Çoğulu ise bu fırsatı kaçırmak istemedi. Kişisel YouTube kanalı üzerinden yayınladığı bir videoyla Yusaku Maezawa’ya seslenen gitarist, Ay’a sanatçılarla gitme fikrini çok sevdiğini ve o ekipte olmak istediğini aktardı.

"Dearmoon (Sevgili ay)" adıyla 2023'te gerçekleşecek seyahatte kendi tasarladığı ayarlanabilir mikrotonal gitarla katılmayı istediğini kaydeden Çoğulu, uzay mekiğinde de müzik yapabileceğini ifade etti. Çoğulu, 2008 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde tasarladığı perdeleri hareketli "ayarlanabilir mikrotonal gitar" tasarımıyla evrenin ve doğanın seslerini kullanarak bu yolculukta müzik eserleri besteleyebileceğini kaydetti.