Türkiye’de Mobil Abone Sayısı 80 Milyona Yaklaştı

Türkiye’de Mobil Abone Sayısı 80 Milyona Yaklaştı

Türkiye’de mobil abone sayısı her geçen yıl artıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın paylaştığı verilere göre, geçen yılın sonunda 77,8 milyon olan mobil abone sayısı, bu yılın ilk yarısında 79,5 milyona ulaştı.

Mobil abone sayısındaki artış, bu yılın ikinci çeyreğinde de devam etti. AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Ulaştırma Bakanı Turhan, "Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu”ndan önemli bilgiler paylaştı.

Elektronik haberleşme sektörünün 2018 yılına da iyi başladığını söyleyen Turhan, mobil ödeme sayısının 79,5 milyona ulaşarak Türkiye’nin toplam nüfusuna yaklaştığını dile getirdi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan

Ulaştırma Bakanı, Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğinde aylık ortalama 453 dakikalık mobil görüşmeyle Avrupa ülkeleri arasındaki birinciliğinin devam ettiği bilgisini paylaştı. Bu alanda Türkiye’nin en yakın takipçisi ise 313 dakikalık mobil görüşmeyle komşu ülkemiz Bulgaristan.

4,5G abone sayısının artışını sürdürerek 68,1 milyona yükseldiğine dikkat çeken Turhan, "4,5G hizmetini cihazı ve SIM kartının uygun olması sayesinde aktif kullanan abone sayısındaki gelişim devam etti. Aktif olarak 4,5G hizmetinden faydalanan vatandaşlarımızın sayısı 37 milyona ulaştı”  ifadelerini kullandı.

Turhan, aylık ortalama mobil internet kullanımının yılın ikinci çeyreğinde 4,2 gigabayt olduğunu belirtirken, 4,5G abonelerinde ise bu rakamın 6,8 gigabayt’a ulaştığını açıkladı. Bakan ayrıca,  bu dönemde toplam mobil internet kullanım miktarının, bir önceki çeyreğe göre yüzde 16 artarak 731 bin terabayta ulaştığını da sözlerine ekledi.