Türkiye Mobil İnternet Kullanımını Biraz Abartmış Olabilir

Türkiye Mobil İnternet Kullanımını Biraz Abartmış Olabilir

Çevrimiçi olmanın artık bir yaşam tarzı olduğu günümüzde, Türk kullanıcılar mobil telefonlar üzerinden kullanılan internete tüm dünyadan daha hızılı adapte oldular. Türkiye'deki mobil kullanıcı sayısı pek çok gelişmiş ülkeden çok daha fazla.

Türkiye'deki mobil internetin kullanım oranını ortaya çıkaran bir araştırmaya göre, Türkiye'deki kullanıcılar sosyal medyayı, anlık mesajlaşmayı ve çevrimiçi medya izlemeyi Brezilya, Güney Kore, Birleşik Krallık ve Almanya'dan daha fazla oranda kullanıyorlar. Türkiye'deki mobil internet kullanımını gözler önüne seren araştırma Ericsson tarafından ConsumerLab adıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya dair açıklama yapan yetkililer, dünyanın pek çok ülkesindeki kullanıcı ve teknolojik adaptasyon eğilimlerinin saptanması adına böyle bir araştırma yapıldığını aktardılar.

Ayda en az bir defa mobil veri üzerinden internete bağlanan kullanıcıların hedef alındığı araştırma 26 şehirde 15 ila 65 yaş arası bireyleri kapsıyor. Araştırma hakkında bilgi veren Ericsson Orta Doğu Bölgesi ConsumerLab Yöneticisi Belgin Çağlar, araştırma sonuçlarına bakıldığında Türkiye'de daha fazla mobil servislerin kullanıldığını ifade ediyor. 2014 yılında da benzer bir araştırma yapıldığını söyleyen Çağlar, "Mobil internet adaptasyonumuz pek çok ülkeden daha fazla. Bu cümleleri 2014 yılında da kurmuştum. Hatta 2014'ten 2016'ya kadar daha sıklıkla mobil servis kullandık. Anlık mesajlaşma yüzde 67'den yüzde 80'e, internet tarayıcısında dolaşmak yüzde 59'dan yüzde 72'ye, sosyal ağların kullanımı yüzde 73'ten yüzde 79'a çıktı." şeklinde açıklamalar yaptı. 

Numara Taşıma Sayısı da 95 Milyonu Geçti

Öte yandan, farklı GSM oparatörleri arasında numara değişmeden geçiş yapmayı mümkün kılan "Numara Taşıma Hizmeti" ülkemizdeki aboneler tarafından sıklıkla kullanılıyor. BTK'dan alınan verilere göre ülkemizde numarasını farklı GSM operatörüne taşıyan abone sayısı 95 milyon 79 bin 760 sayısına ulaştı. Türkiye'de 73 milyon 807 bin 321 mobil abone bulunuyor. Kullanıcı başına yaklaşık 1.3 numara taşıma sayısı düşüyor. Bu sayıya bakıldığında da ülkemizdeki kullanıcıların GSM operatörlerinden de memnun olmadıkları sonucu çıkıyor. Ayrıca numara taşıma hizmeti sabit telefonlarda da yapılabiliyor ancak ülkemizdeki kullanıcılar mobil telefonlarını taşımakta daha fazla ısrarcı.

Türkiye'deki Mobil Abone Sayısı Artışı Rekor Seviyelere Ulaştı

Türkiye'nin Dördüncü GSM Operatörü NETGSM Olacak

Türkiye'de Tüketici Kendine Uygun GSM Operatörü Bulamıyor


YORUMLAR