Türkiye'nin İlk Bitcoin Cinayetinde Yeni Gelişmeler

Bitcoin cinayeti

Antalya’nın Serik ilçesinde geçen yıl, 23 yaşındaki Şükrü Mert Ersoy isimli talihsiz genç, hesabındaki sanal paralar sebebiyle öldürülmüştü.

Türkiye’nin ilk Bitcoin cinayeti olarak adlandırılan olayın üzerinden geçen bir sene sonunda, 5 sanığın yargılanmasına bugün başlandı.

BTC Cinayeti

Eylül 2017’de ihbar sonrası, Serik ilçesine bağlı Kadiriye Mahallesi’ne giden polisler, park halindeki arabada Mert Ersoy’un cansız bedeniyle karşılaşmışlardı. Yapılan araştırmalardan sonra Ersoy’un boğularak öldürüldüğü tespit edilirken, cinayet sebebinin Bitcoin olduğu söylenmişti. Mert Ersoy’un elinde bulunan sanal paraları almak isteyen beş kişinin Ersoy’un canına kıydığı iddia edilmişti.

Serik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olaya ilişkin hazırlanan iddianamede; şüphelilerden Moray A.'nın bir süredir Şükrü Mert Ersoy'un sanal para olan Bitcoin işiyle uğraştığını ve hesabında Bitcoin olduğunu bildiği, Kadriye Mahallesi'nde diğer şüphelilerle birlikte plan yaptıkları, Ersoy'u Bitcoin işini öğrenmek amacıyla Kadriye'ye çağırdıkları, geldikten sonra da tenha bir yere götürüp Fırat B., Mehmet Y. ve Sergen Y.'nin darp ettiği, Y.'nin Ersoy'u kolunun altına alarak boğazını sıkıp hareketsiz bıraktığı anlatıldı.

Bugün itibarıyla başlayan dava sırasında maktulün babası Turgut Ersoy, yaşananların planlanarak yapıldığını savundu. Avukatı Onur Bilge Özdemir de olayın Türkiye'de Bitcoin ile alakalı ilk cinayet olduğunu söyledi.

Dava sırasında iki taraf arasında çeşitli tartışmalar yaşanırken, sanıklar olayın yanlışlıkla olduğu iddia ederek, daha az cezayla davadan kurtulmaya çalıştılar. Buna rağmen hayatını kaybeden Mert Ersoy’un bilerek oraya çağırılması ve daha en başından gasp planının yapılması, işin gerçekten de kötü niyetlerle yapıldığının göstergesi oldu.