Türkiye'nin İlk Bitcoin Yangını Kocaeli'nde Çıktı

Bitcoin yangın

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan bir demir iskelesinde dün akşam saatlerinde yangın çıktı. 3 iş yerinin zarar gördüğü yangının, Bitcoin üretimi yapan bilgisayarların yanması sonucu başladığı söylendi.

İzmit Sefa Sirmen Sanayi Sitesi A blok No: 29 adresinde bulunan bir demir iskele imalathanesinde meydana gelen yangın, korku dolu dakikalara sebep oldu. Çevredeki işyerlerine de sıçrayan alevler, maddi hasara yol açtı.

Bitcoin yangın kocaeli

Kocaeli’nde bulunan ve Ömer E. isimli bir işletmeciye ait olan demir iskele imalathanesinde, kripto para birimi Bitcoin madenciliği yapan cihazlar aşırı ısınınca, yangın başladı. Kısa süre içerisinde tüm iş yerini saran alevler, çevre dükkânlara sıçramaya başladı. Alevleri gören bölge sakinleri durumu hemen itfaiyeye bildirirlerken, olay yerine 112 Acil Yardım ekipleri sevk edildi. Yangının başlamasından hemen sonra ise itfaiye alevlere müdahale etti.

Bitişik dükkânların yer aldığı bir bölge olması sebebiyle alevler hızlı şekilde yandaki iki dükkâna daha sıçradı. İtfaiye ekipleri hızlıca üç dükkandaki yangını söndürerek, soğutma çalışmalarına geçti. Olayda ölen ya da yaralananın bulunmadığı belirtildi. Soğutma işlemlerinin ardından yangının çıkış sebebini araştıran ekipler, dükkan içerisinde Bitcoin madenciliği için kullanılan bilgisayarların bulunduğunu ve bu bilgisayarlardan bir tanesinin çok fazla ısınarak yandığı söylendi. Polis olay hakkında inceleme başlattı.