Türkiye Sabah Uyandığında Güne Gözünü Sosyal Medyada Açıyor

Türkiye Sabah Uyandığında Güne Gözünü Sosyal Medyada Açıyor

2016 yılında Türkiye’nin mobil çevrimiçi alışkanlıklarıyla ilgili birçok araştırma yapıldı. Kadir Has Üniversitesinin yaptığı yeni bir araştırma, Türk insanının uyandığı ilk saat içerisinde mutlaka mobil cihazlardan sosyal medyaya girdiğini saptamış. Sabah gözünü sosyal medyayla açanların oranı 100 mobil kullanıcı da 70 iken, gece yapmadan önce sosyal medyada mum söndürenler ise yüzde 60 olarak belirlenmiş.

Aslında araştırma, kullanıcıların gündem takibinin tamamen sosyal medyaya yönelmiş olduğuna dikkat çekmek için yapılmış. Çıkan sonuçlara göre gündemin internetten, çoğunlukla da sosyal medyadan takip edildiği net olarak anlaşılabiliyor. Araştırmanın sonuçları internetin, televizyon ve gazete gibi geleneksel kitle iletişim araçlarına göre daha itibarlı ve güvenilir olduğunu ortaya koysa da gündem tanımı tamamen değişiyor. Sosyal medya ve uygulamalar hem haber alma, hem de aile, arkadaş, müşteriler ve tanıdıklarla haberleşme ihtiyacını karşılıyor. Paylaşılan haberler her kullanıcının kendi kontaklarıyla, kendilerine göre daha özel ve seçilmiş bir gündeme odaklanmasına olanak tanıyor. Böylece gündem sosyal medya gruplarına göre değişiyor.

Türkiye’nin İnternet Kullanma Profili

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Bozdağ, araştırma kapsamında kullanıcılara internete girmediklerinde ne hissettiklerinin sorulduğunu ve yüzde 22’sinin internet sabah kalkınca hemen internete girmek istediklerini söylediklerini de anlattı. Yapılan araştırma, internet kullanıcılarının yüzde 11’inin internette harcadığı zaman dolayısıyla çevresinden şikâyet aldığını da ortaya çıkarmış.

Türkiye İnterneti Neredeyse Sadece Sosyal Medya İçin Kullanıyor

2020 Yılında Kaç Kişinin Sosyal Medya Kullanıcısı Olacağı Belli Oldu

YORUMLAR