Türkiye Yolcu Uçaklarında İnternet Hizmeti Vermeyi Düşünüyor

Türkiye Yolcu Uçaklarında İnternet Hizmeti Vermeyi Düşünüyor

AB üyesi ülkelerde 2017 yılından başlayarak uçaklarda internet hizmeti başlayacak. Uçaklarda dizüstü, tablet veya mobil telefonlarla 75 megabite kadar internet hizmeti verilmesi bir süredir tartışılıyordu. Türkiye'de benzer hizmetin sunulabilmesi için Türksat ve Inmarsat çalışmalara başladılar.

Anadolu Ajansının haberine göre, AB ülkelerini kapsayan ve 2017 yılı ortalarında hizmete girmesi planlanan S Bant havacılık projesiyle uçaklarda 75 megabite kadar internet hizmeti verilebilecek. Söz konusu hizmetin ticari olarak sunumu öncesinde şu ana kadar çeşitli deneme çalışmaları yapıldı. Hava taşıtlarında internet, ilk olarak 2012'de Kurul kararıyla Ku-band için yakın zamanda da Ka-band için düzenlenmişti. Bu düzenlemeyle hali hazırda T.C. kayıtlı hava taşıtları eğer Uydu Haberleşme Hizmeti (UHH) ve İnternet Servis Sağlayıcılığı (ISS) hizmeti yetkilendirmelerine sahipseler belli bir süre onay sürecinden geçip, uçaklarda internet yayını için yetkilendiriliyorlar. Ancak yabancı ülkelere kayıtlı hava taşıtları yetkilendirme aranmaksızın benzeri bir izin sürecinden geçtikten sonra bu hizmeti sunulabiliyorlar.

Bu noktada çok yakında AB ülkelerine bağlı tüm uçaklarda internet hizmeti almak mümkün olacak. Türkiye’nin ise bu kervana ne zaman katılacağı henüz çok net değil. 

Uçakta Cep Telefonu Kullanmaya İzin Çıktı

Uçakta En İyi Koltuk Hangisidir ve Nasıl Seçilir?

YORUMLAR