Türkiye'de E-ticaretin Yüzde 30’u Kaçak!

Türkiye'de E-ticaretin Yüzde 30’u Kaçak!

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, e-ticaret hacminin yüzde 20’sinin yurt dışından kaçak olduğunu, yüzde 10’luk sosyal medya kaçağının da üzerine koyulduğunda bu oranın yüzde 30’a çıktığını söyledi.

ETİD Yönetim kurulu Başkanı Emre Ekmekçi’nin AA’ya yaptığı açıklamada, Türkiye’deki e-ticaretin yüzde 30’unun kaçak olduğunu söyledi. Ekmekçi, “ İleride bu oran yüzde 40 kaçak oranına kadar çıkacak. Bu durum devlete 1 milyar lira vergi kaybı getirirken, ekonomik kayıp ise yaklaşık 3 milyar lira” dedi.

Türkiye, e-ticaret hacminin en hızlı büyüdüğü ülkelerden bir tanesi konumunda. Hemen hemen her sektör, çok hızlı bir şekilde e-ticaret pazarına giriş yapıyor. Emre Ekmekçi, tüketicinin parakendede bulduğu her ürünü e-ticarette de bulduğunu, online alışverişin tüketiciye ciddi anlamda hız ve zaman kazandırdığına dikkat çekti. Ekmekçi, Türkiye’deki nüfusun genç olduğunu ve bu nüfusun farklı bir tüketim kültürü ile geldiğini, bu nedenle de e-ticaretin hem üretici hem de tüketici için çok iyi bir mecra olduğunu belirtti.

ETİD Yönetim kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, bu kültüre adapte olabilmek ve sektörün daha da büyümesi için hızın ve doğru teslimatın çok önemli olduğunu ifade ederken, yapılan teslimatların müşterinin ihtiyacına göre şekillenmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Ekmekçi, “Tüketici trendi değişti. Tüketicilerimiz artık çok daha bilinçli ve organize durumda. Biz daha da bilinçli, daha da organize olmasını istiyoruz ki iyiler ve kötüler birbirinden ayrılsın. Tüketiciler bizi daha da ileri götürüyor” diyerek tüketici profilinin önemine vurgu yaptı.

Emre Ekmekçi, e-ticarette yüzde 30-35 bandında bir büyüme beklediklerini, ancak bunun yeterli olmadığını söylüyor. Markaların bu sektörü bir fırsat olarak görmeleri gerektiğini dile getiren Ekmekçi, “Dünyada e-ticaretin perakendeye oranı yüzde 30'larda, bizde ise yüzde 2-3 arasında gidip geliyor. Geleneksel perakendeciler ve markalar, artık e-ticareti kendilerine bir tehlike olarak değil, fırsat olarak görmeye başlarsa ileri gidebiliriz” dedi.

Mobil Alışveriş, Toplam Alışverişin Yüzde 50’sini Geçti

Türk tüketicisinin mobilden alışverişi öğrendiğini ve sevdiğini ifade eden Ekmekçi, "Bu alanda dünyanın gerisinde değiliz. Mobilden alışveriş toplam alışverişin yüzde 50'sini geçti ve artarak devam ediyor. Mobil çok ciddi bir büyüme alanı." dedi.

Ekmekçi, 10 yıl içinde Türkiye'deki ürün ve marka sıralamasında e-ticareti sahiplenenler ile sahiplenmeyenler arasında çok büyük başarı farkı olacağını belirterek, büyümenin mağazadan gelmediğini, internet satışlarının, kanalın doğru kullanılması halinde büyümeye pozitif katkı sağladığını kaydetti.

Sosyal Medyadan Yapılan Satışlara Dikkat

Bununla birlikte sosyal medyadan yapılan satışların, yasal e-ticaretten daha fazla büyüdüğünü, ancak sosyal medya aracılığıyla kişiler tarafından yapılan satışların tüketici açısından risk taşıdığına vurgu yapan Ekmekçi, "Sosyal medyadan yapılan satışlar, bizim yasal e-ticaretten daha fazla büyüyor. Bu yüzden önlem alınması lazım. Orada korumasız bir büyüme var ve oraya dikkat edilmeli. Bazı tüketiciler, karşısında tüzel kişilik bulunmadan yapılan alışverişlerde ürün sıkıntılı çıktığında bunu iletecek muhatap bulamıyor. Bir de ödemesini yapıp ürünü gelmeyen tüketiciler oluyor. Bizim sosyal medya ünlülerimiz ve fenomenlerimiz de bazen buna alet oluyor” dedi.

Kaçak Yüzde 30’luk Bölüm, Sınır Ötesi Sitelerden Geliyor

Emre Ekmekçi, Türkiye'de e-ticaret sektörünün ikinci büyük sorununun da yurt dışından yapılan satışlar olduğuna dikkati çekerek, burada da tüketicilerin sorunlu alışverişlerinde iade ya da değişim gibi haklarını kullanamadığını söyledi.

Ekmekçi sözlerine şu ifadelerle devam etti:

"Çin'den Alibaba.com ve AliExpress ürünleri direkt posta yoluyla gönderiliyor. Türkiye'deki gümrük mevzuatını da bildikleri için 30 avroluk bir şey aldığınızda gönderirken 30 avro yazmıyorlar, 'hediye' yazıyorlar. Burada çok ciddi bir ekonomik kayıp söz konusu. AliExpress'den bugün bir ürün alalım, haftaya gelir. Peki ya gelmezse tüketici nereye başvuracak?” dedi.

Türkiye’deki e-ticaret sektörünün yüzde 30’unun yurtdışından kaçak olduğuna dikkat çeken Ekmekçi, "Yüzde 30 kayıp var ve bu yüzde 30 kaybın cari açığa etkisi tahmini 8 milyar lira. Şu anda e-ticaretin yüzde 20'si yurt dışından kaçak. Buna yüzde 10'luk sosyal medya kaçağını da koyarsak Türkiye'deki e-ticaretin yüzde 30'u kaçak. İleride bu, yüzde 40 kaçağa kadar gidecek” diyerek önemli bir uyarıda bulundu.

E-Ticaret Sitelerine Yeni Zorunluluk Geliyor

İnternet Alışverişlerinde Yeni Bir Dönem Başlıyor

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır? En Kolay, Hızlı Açtırma Yöntemi

YORUMLAR