Türkiye’de İnternet Aboneliği 40 Milyona Ulaştı

Türkiye’de İnternet Aboneliği 40 Milyona Ulaştı

Türkiye’de internet kullanımına ait veriler, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından her yıl 3 ayda bir olarak açıklanır. 2014’ü 3. Çeyreğine ait verilerin olduğu rapor ise bugün yayınlanmış durumda. Ülkemizdeki internet kullanımı, çeşitleri ve firmalara yönelik birçok verinin olduğu raporda ilk inceleyeceğimiz başlık, Türkiye’deki internet abone sayısı.

Ülkemizde resmi rakamlara göre, 39.791.406 milyon internet abonesi bulunmakta. Bu rakamın içerisinde ise sadece sabit, mobil, kablo ve fiber gibi genişbant internet aboneleri sayılıyor. Geçtiğimiz yıllara göre, sürekli artan bir şekilde ilerleryen abone sayısındaki ana unsur, mobil ve fiber internet kullanıcılarındaki artışdan kaynaklanıyor.

 

İnternete bağlanma yöntemlerine baktığımızda ise, cep telefonlarının 29.826.976 Milyon aboneyle en çok kullanılan bağlantı çeşidi olduğunu görüyoruz. İkinci sırada bulunan DSL kullanıcı sayısı ile 7 Milyon aboneye yaklaşmış durumda. Dikkat çekici olan mobil tablet veya bilgisayardan internet kullanım sayısı olmuş,bu durumu düşen tablet satışlarının etkisi olarak değerlendirebiliriz.

ADSL tarafında internet servis sağlayıcı firmaların pazar paylarına baktığımızda ise abonelerin %77.5’ine sahip olan TTNET’i görüyoruz, arkasından bir Turkcell kuruluşu olan Superonline geliyor:

Ayrıca BTK raporuna göre, ülkemizde 12.741.947 Milyon sabit hat abonesi bulunuyor. Bu rakamın büyük çoğunluğu Turk Telekom abonesi durumunda.

YORUMLAR