Türkiye'de Uygulanan Eğitim Sistemi Dünya Standartlarında Sonuncu Oldu

Türkiye'de Uygulanan Eğitim Sistemi Dünya Standartlarında Sonuncu Oldu

Ülkelerin gelişim çağındaki gençlere uyguladığı eğitim sistemlerini mercek altına alan bağmsız bir kuruluş, Türkiye'nin eğitim standartlarının çok altında olduğunu ortaya çıkardı.

Her 3 yılda bir kere ülkelerin eğitim sistemlerini mercek altına alan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), bu yıl da çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Türkiye'yi de araştırmasına dahil eden OECD, Türk eğitim sisteminin standartların çok altında olduğunu ortaya çıkardı. Sıralamayı belirlemek için uygulanan testlere katılan yüzlerce öğrenci farklı dallarda ölçümlere tabi tutuldu ve ülkelerin ortalama durumu belirlendi.

OECD tarafından yapılan araştırma sonuçlarında Türkiye eğitim standartları açısından listenin son sıralarında yer aldı ve Moldova, Arnavutluk, Trinidad ve Tobago, Tayland ve Kosta Rika Türkiye'ye eşlik etti. Listenin ilk sırasında ise Singapur, Çin, Japonya ve Estonya yer aldı. Toplam 72 ülke arasında 540 genç öğrenciyle yapılan testlerde Türkiye, fen bilimleri alanında 53. sırada, matematik alanında 50. sırada ve okuma becerileri alanında da 51. sırada yer alarak kelimenin tam anlamıyla dibe çöktü. OECD ortalamalarının epey altında bir puan elde eden Türkiye, 2006 yılından bu yana eğitim sisteminde herhangi bir değişiklik yaşamadı ve sonuçlar aynı şekilde karşımıza geldi. Araştırma sonuçlarının tamamını merak ediyorsanız buradan erişim sağlayabilirsiniz.

Üzülmeyin, Hiçbir IQ Testi Gerçek Zekayı Ölçebilecek Kadar Zeki Değil

Microsoft’un Yeni Yapay Zekası Görme Özürlülere Hizmet Edecek

YORUMLAR