Türkiye'nin İlk Gül Toplama Robotu Geliştirildi

Türkiye'nin İlk Gül Toplama Robotu Geliştirildi

Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri, gül hasadı döneminde işçilerin yaşadığı zorlukları göz önüne alarak, gül toplama amaçlı bir robot ürettiler. Fakat robot daha da geliştirilecek ve pek çok tarım alanında kullanılmaya uygun hale getirilecek. Ayrıca robot şu anda Tübitak'tan da destek almış durumda.

Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Cahit Gürel robot hakkında yaptığı açıklamasında, "Bu projedeki asıl amacımız seralardaki gül hasadını elle yapmak yerine otomatik sisteme dönüştürmekti. Burada da projeyi yaparken de sadece üniversite olarak değil bir sera firması olan Mone Tarım A.Ş. ile birlikte çalıştık. Ayrıca daha büyük seralarda uygulamaya yönelik olarak hala çalışmalarımız devam ediyor ve yakın zamanda projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz" sözlerine yer verdi.

Türkiye'de bir ilk olan bu robot, şu anda prototip aşamasında. Tübitak tarafından verilecek destek ile seri üretime geçecek bu projenin, gül toplama maliyetini bir hayli düşüreceği belirtildi. Ayrıca Cahit Gürel bu robotun farklı tarım alanlarında kullanılabileceğini de ifade etti. Gürel yaptığı açıklamanın devamında, ''Bunu aslında sadece tek bir spesifik gül toplama robotu olarak düşünmemek gerekir. Bu sistemi farklı uygulamalara da dönüştürmek mümkün. Biber, salatalık, çiçek, elma gibi mahsuller de toplayabilir.'' dedi.

Robotlar Artık Kendi Kararlarını Verebilecekler!

Yürümede Zorluk Yaşayanlar İçin Robot Sandalyeler Hizmete Başladı

YORUMLAR